Od summitu v Bratislave sa toho očakáva nemálo. Belgický premiér vie, čo treba urobiť, aby bol úspešný

8. 9. 2016 9:27

Aby bol neformálny summit Európskej únie, ktorý sa bez účasti Británie bude o niekoľko dní konať v Bratislave, úspešný, treba upustiť od tej trochu zjednodušujúcej logiky protikladov medzi starými a novými členskými štátmi, domnieva sa belgický premiér Charles Michel v súvislosti s nadchádzajúcim stretnutím 27 lídrov v hlavnom meste Slovenska.

Od summitu v Bratislave sa toho očakáva nemálo. Belgický premiér vie, čo treba urobiť, aby bol úspešný
Foto: SITA
Popis: Belgický premiér Charles Michel (uprostred)

Šéf belgickej vlády to vyhlásil počas stretnutia s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom. Tlačová agentúra Belga pripomenula, že rokovanie Michel - Tusk, ktoré trvalo približne hodinu, bolo zamerané práve na prípravu neformálneho summitu v Bratislave - prvého vrcholového stretnutia premiérov a prezidentov od júnového britského referenda, v ktorom sa obyvatelia Spojeného kráľovstva rozhodli pre brexit, odchod svojej krajiny z eurobloku.

Obaja politici hovorili o situácii, ktorá pre EÚ nastala po referende o brexite, ako však vyhlásil belgický premiér, "účelom summitu v Bratislave je dať únii nový impulz, ktorý je pre európsky projekt naliehavý a nevyhnutý".

Podľa Michelových slov treba bratislavský summit vnímať najmä ako "východiskový bod pre rozbehnutie nových plánov", predovšetkým v oblasti bezpečnosti alebo hospodárskeho oživenia.

"Toto stretnutie bude úspešné, ak sa nám podarí opustiť tú trochu zjednodušujúcu logiku protikladov medzi starými a novými členskými krajinami EÚ, a to najmä v otázkach, ako je sociálny dumping, ktorý je pre európsky projekt vražedný," upozornil Michel po rokovaniach s Tuskom.

O príprave a očakávaniach, ktoré načrtáva bratislavský summit, hovoril belgický premiér okrem Tuska aj s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

17:56 VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

Demolačný stroj, pomocou ktorého sa budú realizovať búracie práce na výbuchom a požiarom poškodenej …