Od Rumunov sa máme čo učiť. Neváhali odobrať titul ani expremiérovi

1. 8. 2016 23:01

O titul doktora práv prišiel dnes bývalý rumunský premiér Victor Ponta, a to v súvislosti s plagiátorstvom. Príslušný dekrét podpísal minister školstva Mircea Dumitru po tom, čo celoštátna rada pre potvrdzovanie univerzitných titulov označila minulý týždeň politikovu doktorandskú prácu definitívne za plagiát.

Od Rumunov sa máme čo učiť. Neváhali odobrať titul ani expremiérovi
Foto: Reprofoto, Facebook
Popis: Rumunský expremiér Victor Ponta (vľavo)
reklama

Toto grémium pred niekoľkými dňami zamietlo Pontovo odvolanie proti prvostupňovému rozhodnutiu z 30. júna, ktoré konštatovalo plagiátorstvo. Informácie priniesla tlačová agentúra MTI. Ministrom podpísaný dekrét znamená bodku za štyri roky trvajúcu kauzu, v rámci ktorej Ponta plagiátorstvo neuznal a nebol ochotný odstúpiť z čela rumunskej vlády.

Obvinenie sa po prvý raz objavilo v júni 2012, keď ho vznieslo voči vtedy iba krátko vo funkcii predsedu vlády pôsobiacemu politikovi britské odborné periodikum Nature. Časopis upozornil, že viac ako polovicu práve prevzal Ponta z rôznych zdrojov bez ich uvedenia a označenia. Vtedajší rumunský premiér sa však bránil konštatovaním, že v čase vzniku práce uvádzanie zdrojov nebolo povinné v samotnom texte a v závere práce nechýba.

Znalci pomerov nepredpokladajú, že by strata titulu ovplyvnila politickú dráhu Victora Pontu, veď od roku 2012 sa už ukázalo, že rumunskí voliči obvineniu z plagiátorstva priveľkú váhu nepripisujú. Tamojšie médiá však rátajú, že expremiér môže prísť o členstvo v advokátskej komore.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…