Očami anarchokapitalistu: Demokracia je diktát väčšiny menšine. Všetky zákony zrušiť. Dane sú ako výpalné

25. 12. 2017 7:00

Anarchokapitalista Urza vybral zhruba 2,7 milióna korún na svoju knihu na tému alternatívneho spoločenského usporiadania bez inštitúcie štátu. Sám tvrdí, že demokracia je diktát väčšiny menšine a anarchokapitalizmus je založený na rešpekte k vlastníctvu, princípu neagresie, slobode a zodpovednosti. „Štát vytvára sociálne slabých namiesto toho, aby ich chránil. Nechajme ľudí, nech si na voľnom trhu sami určia, čo chcú a čo nechcú," povedal Urza v rozhovore na DVTV.

Očami anarchokapitalistu: Demokracia je diktát väčšiny menšine. Všetky zákony zrušiť. Dane sú ako výpalné
Foto: Jonáš Kříž
Popis: Anarchokapitalista Urza
reklama

Anarchokapitalizmus je myšlienkový smer, ktorý je založený na rešpekte k vlastníckym právam, princípe neagresie a slobode, a zodpovednosti každého z nás. „Keby sme ľuďom zakázali štát, tak by sme sa tým štátom stali, to rozhodne nechceme," spresnil Urza hneď v úvode.

Podpora jeho knihy vraj Urzu veľmi zaskočila, je ale vraj pravda, že Česko má jednu z najsilnejších anarchokapitalistických skupín v Európe. „Poprosil som skrátka ľudí, aby mi prispeli, a oni to urobili," povedal. Prispievateľov bolo takmer tisíc. Na to, aby jeho knihu podporili, ich podľa Urzu prinútila hlavná myšlienka knihy. „Je taká dobrá, že si zasluhuje ich pozornosť aj peniaze," dodal.

Niektorí z prispievateľov sú vraj z knihy skutočne nadšení, iní možno viac nahnevaní na štát. „Mne na štáte prekážajú násilné donucovania, ktoré používa ako prostriedok pre svoje fungovanie. Hovorí sa, že je správne platiť dane, a ak ich človek platiť nechce, je donútený násilím ich zaplatiť; to je morálne a eticky neprijateľné, je to, ako keď mafia vyberá výpalné," zdôraznil.

Pre anarchokapitalistov je kľúčová sloboda. Čo je neslobodné na tom, že v súčasnosti ľudia volia svojich zástupcov a tí potom majú v rámci demokratického systému brániť ich záujmy – je podľa Urzu to, že určitá časť ľudí rozhoduje o tom zvyšku. „Demokracia je diktát väčšiny menšine. Treba nechať ľudí, nech si sami na voľnom trhu určia, čo chcú a nechcú. Jeden nemôže vládnuť druhému a k niečomu ho násilím nútiť," myslí si.

Urza v rozhovore tiež spochybňuje jeden zo základných prvkov štátu, a to monopol násilia. „Bez neho by žiadny chaos nenastal, aj keď nie je nikdy nič isté."

Štát má vraj veľa násilia vo väčšine zákonov, čo vraj Urza podrobne vo svojej knihe rozoberá. „Pri každom zákone, aby mohol byť vymáhaný, musí nasledovať sankcia, a tá je násilím vymáhateľná, aby sa na to každý nevykašlal. Aj zákaz fajčenia v reštauráciách bol násilný zásah do vlastníctva majiteľov krčiem," zdôraznil.

Podľa Urzu by vraj bolo riešením všetky zákony zrušiť. Spoločnosť by potom vraj fungovala na základe voľnotrhových princípov. „Funkcia voľného trhu, slobodný obchod a dobrovoľná zmena by nahradila funkciu štátu," povedal a dodal, že teraz sa snaží ľudí presvedčiť, že tento systém je dobrý pre všetkých.

Celý rozhovor si môžete pozrieť TU.

autor: nab

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Šóth: Pacienti, nepanikárte! Keď sa nedovoláte lekárovi na prvý raz, skúste aj druhý...

16:00 Šóth: Pacienti, nepanikárte! Keď sa nedovoláte lekárovi na prvý raz, skúste aj druhý...

Sedemdesiatpäťpercentný paušál lekárom na prežitie stačí, je presvedčený prezident Asociácie súkromn…