Obvinenia z prevratu nahnevali aktivistov. Ide sa znovu do ulíc. Nerozumiem, za čo sa ide protestovať, znie z koalície

14.11.2018 15:30

Vypočúvanie organizátorov protestov vyšetrovateľom NAKA rozhnevalo davy ľudí. Iniciatíva Za slušné Slovensko tak na piatok 16. novembra zorganizovala ďalší protest. Bude sa konať vo viacerých mestách a zaujímalo nás, či sa ho politici zúčastnia.

Obvinenia z prevratu nahnevali aktivistov. Ide sa znovu do ulíc. Nerozumiem, za čo sa ide protestovať, znie z koalície
Foto: TASR
Popis: Účastníci pochodu Za slušné Slovensko v Bratislave

V utorok 13. novembra obehla Slovenskom informácia, že organizátorov protestov Za slušné Slovensko vypočúval vyšetrovateľ protikorupčnej jednotky NAKA Peter Jakubík. Konal tak na základe anonymného trestného oznámenia, ktoré organizátorov obviňuje, že organizovali štátny prevrat a platil ich finančník George Soros, a na príkaz šéfa jednotky Petra Hraška. Žiadal od nich výpisy zo súkromných účtov a zaujímalo ho, či sú ochotní poskytnúť ich dobrovoľne.

„Vyšetrovateľ nám povedal, že on by to hodil do koša, ale na príkaz riaditeľa NAKA musí konať. Považujem to za šikanu a to som uviedol aj do zápisnice,“ uviedol jeden z organizátorov Juraj Šeliga. Okrem neho sa výsluchu mali zúčastniť aj Karolína Farská, Katarína Nagy Pazmány, Táňa Sedláková a Veronika Bruncková.

Stalo sa tak deň po tom, ako predseda Smeru Robert Fico zverejnil svoj rozhovor pre český týždenník Echo. „Tvrdia, že podporujú právny štát a bojujú proti korupcii. Dnes už vieme, že organizátori protestov po vražde Jána Kuciaka boli z organizácií, ktoré platil George Soros. My dobre vieme, kto sa s nimi stretával a akú rolu v tom čase zohrával. Všetko pôjde von, až bude jasné, kto si objednal vraždu,“ povedal v rozhovore expremiér.

Zvolali protest

Vzhľadom na skutočnosti sa iniciatíva Za slušné Slovensko rozhodla zorganizovať protest, ktorý sa uskutoční v piatok 16. novembra v Bratislave a Košiciach. Na Facebooku poukazujú na udalosti, ktoré sa stali v novembri 1989 – a teda, že sa ľudia postavili proti vtedajšiemu režimu.

„Tajná služba a štát vtedy neváhali sledovať občianskych aktivistov, aby ubránili svoju pozíciu. Za vlády Smeru sa to evidentne deje znovu. V marci 2018 sme spoločne stáli na námestiach volajúc po zmene politickej kultúry. Tí, čo stáli na pódiách vo viac ako stovke miest, ale aj tí, čo stáli pod nimi, sú odvtedy neustále atakovaní, označovaní za zahraničných agentov či užitočných hlupákov,“ napísali k vytvorenej udalosti na sociálnej sieti. Dodávajú, že tí, ktorí sú pri moci, zrejme nepochopili, že nechcú žiť v krajine, kde sa vraždia novinári, kradne či získavajú tituly za plagiáty. A nechcú tak žiť v štáte, kde sa manipuluje s pravdou.

„Dnes čelíme nepochopiteľnému zastrašovaniu. Údajný anonym nás obviňuje zo štátneho prevratu plateného zo zahraničia. Snažia sa vytvoriť dojem, že tí, čo stáli na pódiu, sú v niečom iní ako tí, čo stáli pod pódiom alebo tí, ktorí s nami na námestiach neboli. Táto lož je to posledné, čo im ostáva. Pochopili, že nás nezlomia, že nezmizneme, tak sa nás snažia zastrašiť a rozdeliť. Ukážme im, že sa to nepodarí,“ konštatovali s tým, že si na rozdiel od poslanca Roberta Fica všimli november 1989.

Reprofoto: Facebook / Za slušné Slovensko

V súvislosti so zverejnenými informáciami a zvolaným protestom nás zaujímalo, či sa demonštrácie zúčastnia aj niektorí politici. Rovnako sme sa pýtali, ako reagujú na skutočnosti, ktoré včera boli v slovenských médiách.

Jarjabek: Určite sa ho nezúčastním

„Hoci sa považujem za slušného občana, tohto protestu sa určite nezúčastním,“ povedal poslanec za Smer Dušan Jarjabek.

Zaujímal nás aj jeho postoj k včerajším udalostiam. K tomu sa vyjadril, že sa treba rozhodnúť, či sa NAKA verí alebo nie. „Ak sme jej verili pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, prečo jej zrazu neveríme? Pretože to niekomu nevyhovuje? NAKA si iba robí svoju povinnosť,“ ozrejmil. A preto si myslí, že by sa agentúre malo veriť pri akejkoľvek skutočnosti a nech vyšetruje čokoľvek.

„Nemôžeme mať na všetko dva metre, ale jeden na všetkých. Ak dôverujem orgánom činným v trestnom konaní, tak aj to, čo v súčasnosti NAKA povie, bude na základe nezávislého vyšetrovania. A ja im chcem dôverovať, rovnako ako pri vyšetrovaní vraždy novinára a jeho snúbenice,“ vysvetlil. Poukázal aj na skutočnosť, že v súčasnosti dáva do parlamentu novelu zákona, ktorá sa bude zaoberať anonymným podaním trestného oznámenia.

Paška: Nerozumiem, za čo sa ide protestovať

Podpredseda SNS Jaroslav Paška sa rovnako protestu nezúčastní. Dôvod je prostý – nerozumie vzťahu medzi organizátormi a ohláseným protestom. „Pokiaľ viem, vyšetrovateľ realizuje povinný zákonný proces, ktorý mu ukladá povinnosti z titulu preskúmania podozrenia, ktoré vzniesol neznámy občan. Keďže vyšetrovateľ nemá inú možnosť, ako zákonnú procedúru uplatniť, tak nerozumiem, za čo sa ide protestovať,“ povedal.

Poukázal aj na prípad, keď bol prezident Kiska povinný zúčastniť sa súdneho procesu, pretože niekto spochybnil spôsob nadobudnutia majetku. Podľa jeho názoru, keď sa musí predseda NR SR podrobiť preskúmavaniu pochybností o jeho rigoróznej práci, tak každý občan Slovenska musí strpieť procedúry, ak na neho niekto podal trestné oznámenie. A to bez ohľadu na to, či ide o pravdivé obvinenie alebo nie.

„Ak si niekto myslí, že je nad zákonom alebo že sa voči nemu nesmie postupovať podľa právnych noriem, potom to je veľmi zlé. Z dôvodu, že nikto u nás, teda v demokratickej spoločnosti, nemôže mať absolútnu imunitu,“ uviedol. Konštatuje, že sa musí nájsť určitá miera pochopenia voči takému štátnemu orgánu, ako je NAKA, lebo si musí plniť povinnosť. A to aj v prípade, ak sa dotknutému dané obvinenie zdá absurdné.  

„Úplne nerozumiem tomu, o čo ide dotyčným. Mám pocit, že to zaváňa vytváraním akejsi privilegovanej vrstvy, ktorá sa chce postaviť nad zákon. Rovnako chcú tvrdiť, že sú natoľko dokonalí, že sa na nich nesmú vzťahovať žiadne právne mechanizmy vo vzťahu k výkonu ich aktivít. Nechápem, prečo ľudia bojujúci za slušnosť chcú pre seba vytvárať isté privilégiá,“ dodal na záver.

Hrnčiar: Moja účasť by nebola na mieste

K téme sme oslovili aj podpredsedu parlamentu Andreja Hrnčiara. „V piatok mám rodinný program, ale demonštrácií proti vláde sa nezúčastňujem a moja účasť by ani nebola na mieste,“ ozrejmil.

Rovnako ako jeho koaliční partneri sa vyjadril, že zákony by mali platiť pre všetkých rovnako. Poukázal na skutočnosť, že v utorok 13. novembra bol v agentúre vypovedať Andrej Danko, lebo na neho bolo rovnako podané trestné oznámenie.

„Organizátori podali svojho času trestné oznámenie na Roberta Fica, ktorý rovnako musel ísť vypovedať, tak rovnakú povinnosť majú aj oni, ak na nich niekto podá trestné oznámenie. Ide o štandardný postup, ktorý by polícia mala robiť bez rozdielu, kto stojí na akej strane politického spektra,“ dodal poslanec za Most-Híd.

SaS: Zúčastníme sa ako občania

Polícia by sa zo zákona mala venovať každému jednému podnetu, ktorý sa k nej dostane. Problémom však je, že polícia, predovšetkým NAKA, pristupuje k trestným oznámeniam selektívne. Bolo to tak aj v minulosti, keď sa veľkým prípadom nevenovala ani v prípravnom, ani v žiadnom inom konaní," poznamenala podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Podľa poslanca, jej straníckeho kolegu Ľubomíra Galka je potrebné vrátiť polícii opäť dôveru. Aby bolo možné vrátiť elementárnu dôveru Policajnému zboru, je potrebné očistiť políciu od tzv. skupiny bödörovcov. Pán Hraško, riaditeľ NAKA, páni Krajmer a Gašpar, pôsobiaci priamo pri ministerke vnútra, a pán Makó, riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy, musia opustiť svoje miesta a musia stratiť akýkoľvek dosah na políciu a na ministerstvo vnútra," vysvetlil. Liberáli žiadajú tiež vyšetrenie všetkých káuz, o ktorých písal novinár Ján Kuciak.

Organizátorom protestu vyjadrili podporu. Podpredsedníčky parlamentu sme sa pýtali, či sa plánuje protestu aj zúčastniť. „S najväčšou pravdepodobnosťou áno, aj keď mám v tom čase školu. Študujem externe a budem sa snažiť uvoľniť, aby som ho stihla,“ povedala. Dodala, že sa chce zúčastniť s celou rodinou, ale nie ako politik, ale ako občan Slovenskej republiky, aby akciu nepolitizovali.

Grendel: Ešte som sa nerozhodol

Rovnakú otázku sme smerovali aj na poslanca OĽaNO a ich tieňového ministra vnútra Gábora Grendela. Nevedel povedať, či sa protestu zúčastní alebo nie. V utorok poukázal na informácie spred niekoľkých týždňov, že Marian Kočner si objednal sledovanie piatich slovenských novinárov – konkrétne Moniku Tódovú, Jána Kuciaka, Adama Valčeka, Štefana Hríba a Mareka Vagoviča.

„Dnes existuje mimoriadne vážne podozrenie, že výsledky tohto sledovania slúžili ako podklad na dvojnásobnú vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Na základe výrokov predsedu Smeru Roberta Fica existuje rovnako vážne podozrenie, že organizátori protestov Za slušné Slovensko boli monitorovaní a sledovaní,“ uviedol.

Z toho dôvodu sa rozhodol zvolať mimoriadne rokovanie výboru na kontrolu činnosti SIS, kde budú zisťovať, či do sledovania bola zapojená aj informačná služba. To by sa malo uskutočniť v piatok 16. novembra v dopoludňajších hodinách.

Kollár: Protesty nechcem politizovať

Šéf Sme rodina Boris Kollár odpoveď vie už teraz. „Tak ako som sa nezúčastnil predchádzajúcich protestov, nezúčastním sa ani toho nasledovného,“ ozrejmil. Dôvod má veľmi jednoduchý – nechcú demonštrácie politizovať.

Vyjadril sa aj k utorkovým informáciám. „Ak nejde o osobnú pomstu Roberta Fica a existuje nejaké podozrenie voči organizátorom, tak s každým trestným oznámením by sa malo narábať rovnako. Či je podané na politikov, bežných občanov alebo organizátorov protestov a študentov. V prípade, že ide o osobnú pomstu, tak ide o bezprecedentný prípad,“ vysvetlil.

Predseda KDH Alojz Hlina na otázku odpovedal, že dávnejšie prisľúbil účasť na spomienkovej akcii k 17. novembru, ktorá sa bude konať v Partizánskom a preto sa protestu nebude môcť zúčastniť. Konštatuje však, že vzhľadom na posledné informácie bude spomienka aj protestom.

„Do Bratislavy by som prišiel, ak by ma ako lídra opozičnej strany zavolali. V takom prípade verím, že by v Partizánskom pochopili a moju neúčasť ospravedlnili. Každopádne protesty podporujem, vždy som podporoval, keď ľudia dokázali protestovať za svoje práva,“ dodal predseda kresťanských demokratov.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: PH
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Najhoršie zlyhanie ochranky? Hrnčiar v tom má jasno, nebol to jeho prípad

0:00 Najhoršie zlyhanie ochranky? Hrnčiar v tom má jasno, nebol to jeho prípad

Aktuálna situácia okolo ochrankárov nie je štandardná. V nedeľnej diskusnej relácii Na telo v televí…