Obvinenia Erdogana sú nezodpovedné, vyhlásil egyptský minister

20. 6. 2019 19:00

Egyptský minister zahraničných vecí Sámih Šukrí označil vo štvrtok za "nezodpovedné" obvinenia zo strany tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že jeho blízky spojenec, egyptský exprezident Muhammad Mursí, bol "zabitý".

Obvinenia Erdogana sú nezodpovedné, vyhlásil egyptský minister
Foto: TASR
Popis: Recep Tayyip Erdogan

Šukrí vo vyhlásení ostro odsúdil "opakované, nezodpovedné obvinenia zo strany tureckého prezidenta na adresu Egypta". Podľa šéfa egyptskej diplomacie je jeho krajina pripravená čeliť akýmkoľvek hrozbám.

"Takéto nepodložené reči", ktorými Erdogan zapĺňa svoje prejavy a vyhlásenia, iba odrážajú jeho úzke napojenie na teroristickú organizáciu Moslimské bratstvo, uviedol Šukrí.

Turecký prezident v stredu obvinil egyptské úrady, že nezasiahli, aby egyptského exprezidenta zachránili. Mursí podľa Erdogana bojoval 20 minút o život na dlážke v súdnej sieni.

"Bohužiaľ, úrady nezasiahli, aby ho zachránili," povedal Erdogan v televíziou vysielanom prejave v Istanbule. "Mursí bol zabitý, nezomrel prirodzenou smrťou," uviedol podľa agentúry AFP.

Turecký prezident dodal, že jeho krajina urobí všetko preto, aby Egypt čelil v prípade Mursího smrti súdu. Vyzval taktiež Organizáciu islamskej spolupráce (OIC), aby v súvislosti s Mursího úmrtím "podnikla nevyhnutné opatrenia".

Egyptský exprezident Mursí (67) skolaboval v pondelok počas pojednávania súdu, pred ktorým sa zodpovedal z obvinení zo špionáže. Podľa zdroja z lekárskeho prostredia skonal na srdcový záchvat.

Mursí bol členom najväčšej islamistickej organizácie v Egypte, medzičasom zakázaného Moslimského bratstva. Za prezidenta bol zvolený vo voľbách z roku 2012, ktoré boli prvými slobodnými po zvrhnutí dlhoročného autoritárskeho lídra Husního Mubaraka rok predtým.

Po vlne protivládnych demonštrácií v lete 2013 však Mursího zosadili počas vojenského prevratu, na ktorého čele stál súčasný prezident Abdal Fattáh Sísí. Armáda zatkla Mursího aj mnoho ďalších vodcov Moslimského bratstva, ktoré potom úradne zakázali.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Harabin je zástanca toho najhoršieho zločineckého prúdu.  Sú za ním veľmi temné sily. Bojím sa jeho úspechu, konštatuje Baránik

0:03 Harabin je zástanca toho najhoršieho zločineckého prúdu. Sú za ním veľmi temné sily. Bojím sa jeho úspechu, konštatuje Baránik

ROZHOVOR Štefan Harabin neukázal, v čom je môj návrh zákazu pre sudcov kandidovať vo voľbách protiús…