Obsiahla analýza nemeckého týždenníka Spiegel: Toto je skutočná pravda o Sýrii a ruskej invázii

    0
    Ruský prezident Vladimír Putin (Autor: SITA)

    Podľa magazínu Spiegel sú prvé týždne ruských vojenských operácií pretkané mohutnou propagandou, ktorá posúva realitu do roviny fantázie. „V prokremeľskom denníku Komsomolskaja Pravda napísal vojenský expert Viktor Baranec, že ruské lietadlá spôsobili za pár náletov oveľa väčšie škody ako Spojené štáty a jeho spojenci za celý rok a pol,“ píše nemecký týždenník s tým, že nič také však nie je pravda. Cituje pritom očitého svedka náletov, novinára Samira Sallouma z mesta Kafr Nabl z provincie Idlib. „Okolo jedenástej hodiny predpoludním dve ruské stíhačky Suchoj-34 vyslali dve rakety, ktoré vybuchli a sprevádzala ich  obrovská explózia. Samotné mesto však zasiahnuté nebolo. Zomrel jeden farmár orajúci  pole a jeho tri deti. Vzal svoje deti mimo mesta, pretože si myslel, že tam bude jeho rodina vo väčšom bezpečí.“

    Podobne neslávne vraj dopadol nálet ruských stíhačiek aj na mesto Talbisa nachádzajúce sa neďaleko známeho Homse. Bomby podľa svedkov zničili trojposchodovú budovu v centre mesta. Zabitých bolo niekoľko ľudí a ďalší stratili svoje domovy. „Nikto z nich však nebol bojovníkom Islamského štátu. Boli to len pekári a otcovia rodín,“ cituje Spiegel vyjadrenie Firasa Al-Saida a poukazuje na to, že obyvatelia v provincii Idlib nemajú s islamskou republikou nič spoločné. Mesto Kafr Nabl sa naopak pred štyrmi rokmi preslávilo ako jedna z hlavných bášt odporu proti Asadovmu režimu.„Putin však nemá záujem hľadať rozdiely medzi radikálmi a opozíciou. Iba opakuje Asadove tézy o tom, že celá opozícia je tvorená islamskými radikálmi,“ mieni Spiegel.

    Ako nemecký magazín uvádza, hlavným cieľom ruského prezidenta je údajne udržať pri moci súčasného prezidenta Asada, nie porážka Islamského štátu. „Nakoniec, sám to potvrdil cez víkend v rozhovore pre ruskú televíziu. Priamo spomenul, že hlavnou úlohou Ruska je stabilizovať legitímnu vládu a vytvoriť vojenskými prostriedkami podmienky na politický kompromis,“ uvádza nemecký denník, ktorý obviňuje Putina z toho, že jeho vojaci bojujú proti jedinej alternatíve ku „krvavému diktátorovi“ v Damasku. „Ruskí vojaci v neposlednom rade bojujú proti spojencom Západu v Sýrii. Na rozdiel od Obamu je Putin pripravený prekročiť všetky hranice a riskovať životy svojich vojakov aj sýrskych civilistov. Robí to preto, lebo nemá žiadny záujem o skončenie vojny týmto spôsobom. Zasahuje len preto, aby dosiahol svoje zahraničnopolitické ciele.“

    Celý text v angličtine máte k dispozícii TU.

    Nemecký magazín vyjadruje presvedčenie, že ruský prezident vojenským angažovaním sa  v Sýrii  sa usiluje predovšetkým o opätovné získanie štatútu veľmoci pre svoju krajinu. Pripomína, že zrútenie Sovietskeho zväzu a oslobodenie od komunizmu považuje Putin za niečo veľmi negatívne. „Ruský prezident plánovaním vojenskej operácie v Sýrii poveril troch zástancov tvrdej línie. Náčelníka štábu prezidentskej kancelárie Sergeja Ivanova, tajomníka Bezpečnostnej rady Ruska Nikolaja Patruševa a bývalého šéfa FSB a ministra obrany Sergeja Šojgu. Všetci traja sa podieľali už na prevzatí Krymu a podpore povstalcov na východe Ukrajiny. Obe tieto operácie boli pripravené v prísnom utajení a vo veľkej rýchlosti. Celý proces bol sprevádzaný výmyslami a dezinformáciami,“ konštatuje Spiegel.

    Napriek ruskej propagande, hovoriacej o prevratných úspechoch ruskej armády, bude podľa Spiegelu pre Rusko značne obťažné v tejto vojne zvíťaziť. Už vraj len preto, že v tejto vojne nefigurujú len dve znepriatelené strany. „Fakticky ide o tri tábory zahŕňajúce mnoho frakcií a zoskupení. Na jednej strane stoja Sýrska slobodná armáda, ktorej súčasťou sú Suqour al-Sham, Fursan al-Haq či Division 101 atď. Ich sila a význam sa zmenšujú, pretože nemajú peniaze a zbrane. Druhý tábor tvoria islamisti, ktorí majú blízko k Moslimskému bratstvu. Do tretieho tábora patrí prominentná islamistická organizácia an-Nusrat, ktorej vodca Abú Mohammed al-Golan prisahal v apríli 2013 vernosť al-Káide. Práve títo islamisti sú najviac populárni a udržujú si najvýznamnejší vplyv,“ vysvetľuje nemecký týždenník.

    „Keby Rusi zasahovali len proti Islamskému štátu, povstalci by proti tomu nič nenamietali. Pretože sa tak  nedeje, podpísali zástupcovia 41 povstaleckých zoskupení dohodu, v ktorej vyzývajú susedov Sýrie na vytvorenie širokej koalície proti rusko-iránskej okupačnej aliancii. Je chybou, že tieto skupiny rebelov západná verejnosť ignoruje. Situácia je o to zložitejšia v dôsledku zlyhania amerických plánov v oblasti vycvičenia sýrskych opozičných skupín. Američania do tohto programu investovali 500 miliónov dolárov, aby za tieto peniaze mohlo byť vycvičených 5-tisíc Sýrčanov ročne. Tí však nemajú bojovať proti Asadovi, ale len proti Islamskému štátu. Preto sa na programe zúčastňuje oveľa menej adeptov,“ píše Spiegel.

    Aktuálne podľa zistení nemeckého týždenníka poslalo Rusko do Sýrie asi 2-tisíc svojich vojakov so skúsenosťami z Ukrajiny, pričom západné zdroje uvádzajú asi dvojnásobok. Ich počet sa môže v najbližších mesiacoch zvyšovať. „Podporou Asada však Moskva riskuje roztržku so Saudskou Arábiou a ďalšími sunnitskymi vládami štátov v Perzskom zálive. Ruský prezident sa preto v posledných týždňoch stretol s korunným princom v Abú Zabí a jordánskym kráľom. Telefonicky potom hovoril so saudským kráľom Salmanom, ktorý plánoval návštevu Moskvy. Vzhľadom na rozčúlenie Saudov sa dá predpokladať, že  návšteva je v nedohľadne. Podľa niektorých expertov sa Rusko dočká v Sýrii svojho druhého Afganistanu, kde za desať rokov prišlo o život 15-tisíc vojakov. Ak by však Rusi predsa len slávili úspech, bola by to pre Američanov ťažká rana. Bola by totiž vážne narušená ich pozícia svetovej mocnosti,“ uzatvára Spiegel.

    - Reklama -