Obrovský škandál vo Viedni. Unikol utajený audit sociálnych dávok pre migrantov

17.2.2017 12:17

Štedrý sociálny systém v Rakúsku a predovšetkým v jeho hlavnom meste sa pomaly stáva nočnou morou všetkých rakúskych daňových poplatníkov. Z ich vreciek štát vyberá z roka na rok čoraz viac peňazí a polovicu z nich dostávajú cudzinci, ktorých sa nedarí kontrolovať.

Obrovský škandál vo Viedni. Unikol utajený audit sociálnych dávok pre migrantov
Foto: SITA
Popis: Utečenci smerujúci do Rakúska

Už vlani v lete denník Kronen Zeitung priniesol informácie, podľa ktorých tvoria poberateľov minimálnej dávky vo Viedni zo 43 % cudzinci. Okrem iného sa ukázalo, že takmer 77 000 cudzincov obdrží mesačne v hlavnom meste dávku vo výške asi 838 eur. Najväčšiu skupinu príjemcov tvorili tureckí migranti, pričom v ich krajine nezúri vojna a Ankara naopak ašpiruje na členstvo v Európskej únii. Značne alarmujúcim faktom bolo takisto zistenie, že v prípade 17 000 poberateľov dávok nie je známe ich občianstvo.

V septembri 2016 potom rakúsky denník získal svedectvo jedného z úradníkov sociálneho odboru, ktorý pestro opisoval každodenné zneužívanie peňazí rakúskych daňových poplatníkov. Okrem iného uviedol, že jeden zo žiadateľov o azyl poberá na svoju manželku a päť detí príspevky vo výške 3 300 eur, čo je suma prevyšujúca priemernú hrubú mzdu zverolekára alebo zamestnanca aerolínií. Ďalší migrant potom na svojich jedenásť detí dostával dokonca 5 200 eur atď.

Aktuálne získal Kronen Zeitung tajnú audítorskú správu, ktorá neuveriteľné plytvanie peňazí a chaos v sociálnom systéme Viedne naplno potvrdzuje. „Len za štyri roky narástli náklady zo 626 miliónov na 1,6 miliardy eur. Kontrolné mechanizmy navyše absolútne zlyhávajú a peniaze dostávajú cudzinci bez identifikačných dokumentov či deti, ktoré sa vôbec nedajú vypátrať,“ konštatuje rakúsky denník s tým, že viac ako 120-stránkový elaborát pôsobí až neuveriteľne.

„Počet sociálnych prípadov sa potom medzi rokmi 2010 až 2016 zvýšil z asi 81 000 na 151 058, čo predstavuje nárast o neuveriteľných 86,4 %. Audit zároveň potvrdzuje, že dramaticky narastá počet príjemcov sociálnych dávok zo zahraničia. Takmer každý druhý poberateľ dávok nie je rakúskeho pôvodu, pričom ešte pred šiestimi rokmi to bolo ,len‘ 29,6 %. Najviac ich pochádza zo Sýrie (12 602) a Turecka (8 058). Dohromady ide o 36 300 osôb, hoci úrady doposiaľ hovorili o 24 000 ľuďoch.“

Podľa zistení auditu sa nielenže z roka na rok vynakladajú na sociálnu podporu čoraz väčšie sumy, ale, ako už bolo povedané, podľa predstáv nefungujú ani kontrolné mechanizmy. „Len 63 % prípadov, ktoré vyžadujú hlbšiu kontrolu, bolo naozaj preskúmaných. V približne 30 000 prípadoch zo spomínaných 151 058 nie je známe, akej národnosti je príjemca sociálnej podpory. Dokonca aj ľuďom bez identifikačných dokumentov je mesačne vo Viedni vyplácaná minimálna podpora vo výške 837 eur,“ píše denník.

„Dve a pol stránky audítorskej správy sa potom venuje sociálnym dávkam určeným pre deti vo veku od 6 do 10 rokov. V priebehu niekoľkých kontrol sa zistilo, že dvadsaťsedem z nich sa vôbec nezdržiava vo Viedni. Zatiaľ čo drvivá väčšina rodín poberá mesačne sumu nižšiu ako 1 000 eur, štyridsať rodín dostáva viac ako 2 500 eur,“ uvádza Kronen Zeitung a dodáva, že výrazne rastú aj náklady na minimálnu zdravotnú starostlivosť. Zatiaľ čo v roku 2011 išlo o 30,4 milióna eur, vlani to bolo už o takmer dvadsať miliónov eur viac.

Celý text si môžete v nemčine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Traja aktivisti nemôžu najsilnejšej strane diktovať, kto má byť minister vnútra! To budú medvede vyberať, kto má viesť rezort životného prostredia? Pýta sa Fico

19:45 Traja aktivisti nemôžu najsilnejšej strane diktovať, kto má byť minister vnútra! To budú medvede vyberať, kto má viesť rezort životného prostredia? Pýta sa Fico

Strana Smer-SD nie je na jedno použitie. Prekonala mnoho krízových situácií, ale vždy sa vrátila nas…