Obrovské veci a dramatické slová. Summit Putin – Trump má pokračovanie, o ktorom treba vedieť

    0
    Ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Donald Trump počas fototermínu na úvod prvého summitu v prezidentskom paláci vo fínskej metropole Helsinki (Autor: TASR)

    Na úvodnej spoločnej tlačovej konferencii s ruským prezidentom Vladimirom Putinom dostal Donald Trump otázku, či verí správam amerických spravodajských služieb, že sa Rusko snažilo ovplyvniť americké prezidentské voľby v roku 2016. Donald Trump nevyzeral veľmi presvedčene a povedal: „Nevidím žiadny dôvod, prečo by to malo byť Rusko.“

    Teraz, po vlne kritiky, ktorá sa na jeho hlavu zniesla zo strany domácich médií, Trump otočil. Údajne sa preriekol a chcel len povedať: „Nevidím žiadny dôvod, prečo by to nemalo byť Rusko.“

    Spisovateľ a komentátor pre americký server Bloomberg Tim O’Brien za Trumpovým konaním vidí peniaze. Domnieva sa, že Trumpa Rusi vydierajú. „Môže tu byť úplne zrejmý dôvod, prečo prezident Trump vyzerá, akoby bol Putinovi zaviazaný – peniaze. Možno je čas sledovať peniaze a pre republikánov a Kongres, aby od Trumpa chceli jeho daňové priznania. Ja som tie priznania videl,“ píše O’Brien.

     

     

    Zdroj: Twitter / Tim O’Brien

    Trump schytáva kritiku nielen od demokratov, od ktorých sa to všeobecne čakalo, ale aj z radov vplyvných republikánov a im blízkych médií. Najväčší rozruch však vyvolala americká právnička Jill Wineová-Banksová, ktorá v sedemdesiatych rokoch pracovala v administratíve amerického prezidenta Jimmyho Cartera.

    „Je to pre mňa rovnako vážny útok, ako bola kubánska raketová kríza alebo útoky z 11. septembra 2001. Prezident sa stavia na stranu tých, ktorí na nás zaútočili, namiesto toho, aby sa pokúsil zabrániť budúcim útokom. Jeho výkon na summite pretrvá v pamäti v rovnako negatívnom svetle ako útok na Pearl Harbor alebo Krištáľová noc,“ povedala advokátka pre televíznu stanicu MSNBC, ktorá má pre zmenu blízko k Demokratickej strane. Wineová-Banksová tak Trumpove výroky prirovnala napríklad k tomu, keď nacisti v novembri 1938 počas jedinej noci zabili vyše sto židov, vypálili vyše sto synagóg a niekoľko desiatok tisíc židov odvliekli do koncentračných táborov.

     

     

    Zdroj: Twitter / Ali Velshi

    Publicista Daniel Veselý k Trumpovmu výroku a jeho následnej kritike na Facebooku napísal: „Hysterická reakcia západných médií na summit Trump – Putin (Pearl Harbor, 11. september, bla-bla) ukazuje, že mainstream nemá záujem na deeskalácii nebezpečnej tenzie medzi krajinami, ktoré vlastnia 90 percent jadrových zbraní. V tomto svetle je obsesia zaprisahaným Putinom (US prezidenti sa vždy stretávali s vojnovými zločincami a diktátormi bez toho, aby to niekoho pálilo) a Trumpovou ,zradou‘ (ide len o obvinenie proti ruskej vláde, nič nebolo dokázané na súde, mimochodom, US to robia stále) azda to najstupídnejšie, čo som kedy počul. Mám normálne chuť hodiť flintu do žita, keď vidím túto nebezpečnú stádovú stupiditu.“

    Zdroj: Facebook / Daniel Veselý

    Bývalá americká ministerka zahraničia Madeleine Albrightová, ktorá nedávno vydala novú knihu Fašizmus: Varovanie, v ktorej sa venuje domnelej novej hrozbe pre demokraciu zo strany súčasného amerického prezidenta Donalda Trumpa, na Twitteri napísala: „Donald Trump je pre Putina darček, ktorý stále prináša nové plody.“

     

     

    Zdroj: Twitter / Madeleine Albright

    autor: mak

    - Reklama -