Obrat o 180 stupňov? Merkelová už nemá otvorenú náruč pre utečencov. Príchod ďalších chce drasticky znížiť

14. 12. 2015 8:48

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa v nedeľu vyslovila za "drastické zníženie" počtu utečencov prichádzajúcich do Nemecka a naznačila tak kompromis ohľadne svojej politiky otvorených dverí, ktorou vyvolala kritiku v radoch vlastnej strany. V predvečer zjazdu svojej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) tiež povedala, že jej stratégia obmedzenia prílevu utečencov má v strane širokú podporu.

Obrat o 180 stupňov? Merkelová už nemá otvorenú náruč pre utečencov. Príchod ďalších chce drasticky znížiť
Foto: SITA
Popis: Utečenci v Nemecku
reklama

Merkelová doteraz odolávala nátlaku niektorých spolustraníkov z CDU, aby ohraničila počet prijatých utečencov, ktorých by mohlo byť tento rok až jeden milión. Vláda však "berie do úvahy obavy občanov, ktorí majú starosti o budúcnosť, čo znamená, že chce znížiť, drasticky znížiť počet prichádzajúcich ľudí", povedala kancelárka v rozhovore pre stanicu ARD, z ktorého citovala agentúra 

Merkelová upozornila, že hlavné uznesenie, ktoré bude predmetom rozpravy dvojdňového zjazde CDU v Karlsruhe, neobsahuje slovo "limit". Prílev utečencov chce ovplyvniť spoluprácou s Tureckom v boji proti prevádzačom, zlepšením situácie v utečeneckých táboroch pre Sýrčanov na území Turecka, Libanonu a Jordánska alebo zlepšením ochrany vonkajších hraníc EÚ. Súčasťou Merkelovej stratégie je tiež nájdenie riešenia migračnej krízy na úrovni EÚ. 

Kritici Merkelovej vyčítajú, že prílev migrantov do Nemecka urýchlila svojím rozhodnutím z konca augusta, ktorým umožnila žiadateľom o azyl zo Sýrie zostať v Nemecku bez ohľadu na to, v akej krajine prvýkrát vstúpili na územie EÚ.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Koniec príbehu o „švédskej ceste“ proti epidémii. Vláda schválila veľmi prísny návrh karantény

23:59 Koniec príbehu o „švédskej ceste“ proti epidémii. Vláda schválila veľmi prísny návrh karantény

Doteraz boli opatrenia, ktoré zaviedla švédska vláda, v porovnaní so zvyškom Európy veľmi umiernené.…