Objavili prieskum, ktorý v roku 1989 šokoval komunistov. Odpovedali deti

    0
    Reťaz študentov pred Úradom vlády SSR na Gottwaldovom námestí (dnešné Námestie slobody) v Bratislave 7. decembra 1989. Foto: TASR

    Výskum historik našiel v archíve Okresného výboru Komunistickej strany Československa v českom meste Klatovy. Server uvádza, že o prieskume rozhodli klatovskí komunisti v marci 1989 po takzvanom Palachovom týždni, teda po sérii januárových demonštrácií v Prahe, ktorých sa zúčastňovali skoro z päťdesiatich percent mladí ľudia.

    „Komunisti chceli vedieť, čo mládež k protestom vedie,“ hovorí pre Radiožurnál Valeš, ktorého výskum tiež prekvapil. „Nič podobné som v regionálnych archívoch doteraz nenašiel.“

    Celkovo do prieskumu zaradili 300 žiakov siedmych a ôsmych tried základných škôl a jedného učilišťa v Klatovoch. Server ďalej píše, že deti mali najprv odpovedať, čo im najviac prekáža na spoločnosti.

    „Na prvom mieste bolo zlé životné prostredie, čo je zaujímavé, pretože po tridsiatich rokoch prekáža dnešnej mládeži to isté,“ podotýka historik.

    Okrem iného tiež žiakom a učňom prekážali zlé vzťahy medzi ľuďmi, alkoholizmus či nedostatok tovaru.

    Podľa Valeša však západočeských komunistov najviac rozhodilo to, že sa deťom nepáčilo zatajovanie roly americkej armády pri oslobodzovaní juhozápadných Čiech.

    „To, čo komunisti považovali za veľké tabu, deti vedeli.“ Deti odpovedali úprimne a najskôr podľa toho, čo počuli doma. Informácie podľa odpovedí v prieskume mali aj z rozhlasových staníc typu Slobodná Európa.

    Ďalšia z otázok zisťovala, či deti poznajú iné organizácie ako komunistický Pionier.

    „Šesť percent ôsmakov poznalo Chartu 77, nelegálne skupiny poznalo dokonca desať percent učňov,“ vraví Valeš, podľa ktorého skoro polovica detí odpovedala, že by tiež išla demonštrovať.

    Komunisti sa potrebovali s výskumom vyrovnať a hľadali vinníkov, nečakali od detí takú veľkú kritickosť. Podľa Valešových slov ich postup ukazuje, ako ďaleko boli mimo reality.

    „Za vinníkov označili západnú propagandu, antisocialistické sily a nevhodnú rockovú a punkovú hudbu. Ako odporúčanie uvádzajú sprísniť povoľovanie koncertov a zlepšiť politickú prácu s mládežou,“ približuje historik.

    Server ďalej uvádza, že výsledky výskumu medzi deťmi v klatovskom regióne boli také prekvapivé, že sa dostali až na stránky komunistických novín Rudé právo.

    Noviny 10. novembra 1989 uverejnili na štvrtej strane pomerne rozsiahly a na vtedajšie pomery otvorený rozhovor s dvoma učiteľkami, ktoré prieskum vykonávali.

    autor: nab

    - Reklama -