Objavil sa nový spis. Gorila Slovakia II je už na webe

20. 11. 2015 15:22

Kauza Gorila má po rokoch pokračovanie. Nie však také, aké by si väčšina Slovákov predstavovala. Potom, čo sa doteraz nepodarilo uzavrieť neslávne známy spis, ktorý unikol z prostredia SIS, svetlo sveta uzrel ďalší kompilát. Anonymný zdroj zverejnil na webe aj Gorilu II. Takmer 200-stranový prepis má obsahovať rozhovory bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Ľubormíra Arpáša s mnohými ľuďmi. Zatiaľ sa nevie, či ide o kompletný materiál.

Objavil sa nový spis. Gorila Slovakia II je už na webe
Foto: SITA
Popis: Účastníci protestného zhromaždenia na Námestí Slobody. Protest Gorila 6 v uliciach Bratislavy zorganizovali nespokojní občania.

Informácie o novom spise zverejnila redakcia Denníka N. Dokument vyzerá ako prepis rozhovorov Ľubomíra Arpáša, exšéfa kontrarozviedky SIS, s viacerými ľuďmi. „Z kontextu dokumentu vyplýva, že rozhovory nahrával samotný Arpáš,“ píše Denník N.

Tie pochádzajú z rokov 2006 až 2012, ktorých sa zúčastňujú významní ľudia z polície, SIS, ale aj politici. Podľa informácií Denníka N by mohlo ísť o záznamy, ktoré našla polícia pri prehliadke Arpášových počítačov ešte v roku 2012.

„Arpáš sa podľa dokumentu stretával napríklad s bývalým šéfom komunistickej ŠtB Alojzom Lorencom, Zoltánom Vargom z kauzy Gorila, s ktorým sa o Gorile zhovára aj s rôznymi podnikateľmi,“ uvádza Denník N, podľa ktorého sa v rozhovoroch obajvujú aj mená predstaviteľov vlády – Robert Fico, Robert Kaliňák, Martin Glváč, ale aj Mikuláš Dzurinda či podnikatelia Miroslav Výboh, Jozef Brhel či Juraj Široký.

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorý Gorilu dozoruje sa pre Denník N vyjadril, že sa k celej záležitosti vyjadrí po svojom návrate zo zahraničia. O tom, že niekto zverejnil na rovnakej americkej stránke ako prvý spis aj dokument s názvom Gorila Slovakia II, Kováčik nevedel.

“Viem, že to robil, že si ľudí nahrával. Mohol to robiť pre svoju ochranu, ale aj z rôznych iných dôvodov,” povedal pre Denník N bývalý agent SIS Peter Holúbek, z ktorého bytu mala SIS odpočúvať byt Zoltána Vargu, na základe čoho vznikol spis Gorila.

Arpáš, ktorý má byť hlavným aktérom nového spisu, sa k téme nevyjadril. Podľa materiálov sa v prepisoch priznáva k spolupráci s finančnou skupinou Penta. Tá pre Denník N cez svojho hovorcu reagovala, že dôveryhodnosť materiálu je pochybná a vzbudzuje celý rad otázok.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: sla
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Plňte príkazy! Pod stôl! VIDEO z EÚ spustilo lavínu: To Bruselu podporu nezdvihne

0:05 Plňte príkazy! Pod stôl! VIDEO z EÚ spustilo lavínu: To Bruselu podporu nezdvihne

Záznam rokovania z europarlamentu o vlajočkách, ktoré predseda zakázal, vzbudil ohlas. Predsedajúca …