Obhajoval Tisa, neskôr Mečiara a Fica. Ako sa na kontroverzného kardinála pozerá kňaz?

25. 10. 2015 14:30

Včera preletela slovenskými médiami smutná správa. Vo veku 91 rokov zomrel nitriansky emeritný biskup a kardinál Ján Chryzostom Korec. "Jeho odchodom sa v biskupskom zbore uzatvára éra bezhlavej podpory všetkého ´slovenského´, bez hlbšieho vnímania okolností – pravdy a dobra," píše komentátor Lovaš.

Obhajoval Tisa, neskôr Mečiara a Fica. Ako sa na kontroverzného kardinála pozerá kňaz?
Foto: SITA
Popis: Zľava: Robert Fico, predseda vlády SR a kardinál Ján Chryzostom Korec pri príležitosti oslavy kardinálových 91. narodenín
reklama

„Jedni ho vnímajú ako nositeľa tradícií a hodnôt, pre iných bol v cirkvi zdrojom politikárčenia,“ začína uvažovanie o kardinálovom živote rehoľný kňaz a bývalý investigatívny novinár Karol Lovaš.

„Kardinál Korec patril medzi oddaných obhajcov prezidenta vojnového štátu Jozefa Tisa. Po roku 1989 mu odhalil na Slovensku prvú pamätnú tabuľu. Bolo to 8. júla 1990 v Bánovciach nad Bebravou. Ohlasy v svetových médiách prišli okamžite: ´Ide zrejme o prvého vojnového zločinca, ktorý má v Európe pamätnú tabuľu´,“ uviedol komentátor.

Pripomenul, že Korec bol obdivovateľom Vladimíra Mečiara a Roberta Fica. „Podporou a požehnaním starého kardinála sa tento rok pýšil aj predseda SNS Andrej Danko,“ pokračuje. Karol Lovaš zdôraznil, že Korec patril medzi najvýraznejších biskupov zasahujúcich vplyvom priamo do politiky. „Jeho odchodom sa v biskupskom zbore uzatvára éra bezhlavej podpory všetkého ´slovenského´ bez hlbšieho vnímania okolností – pravdy a dobra,“ dodal.

J. Ch. Korec patril k duchovným, ktorí boli perzekvovaní komunistickým režimom. Bol vôbec prvým predstaviteľom slovenskej cirkevnej provincie, ktorému sa dostalo takej cti, že sa stal členom kardinálskeho kolégia. Za kardinála ho ustanovil pápež Ján Pavol II.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Veronika Žilková
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…