Obeť škrtil a vyhrážal sa zabitím. Súd zamietol odvolanie v prípade brata Vadalu

11. 4. 2019 12:40

Krajský súd v Košiciach vo štvrtok zamietol odvolanie prokuratúry v prípade Taliana Sebastiana Vadalu, ktorého trebišovský okresný súd odsúdil za prečin nebezpečného vyhrážania a výtržníctva na peňažný trest 3000 eur. Prokuratúra pri odvolaní sa žiadala preňho nepodmienečný trest odňatia slobody.

Obeť škrtil a vyhrážal sa zabitím. Súd zamietol odvolanie v prípade brata Vadalu
Foto: TASR
Popis: Na archívnej snímke zo 17. marca 2018 zatknutého Sebastiana Vadalu predvádzajú na Okresný súd v Trebišove.
reklama

Sebastiano Vadala je bratom talianskeho podnikateľa Antonina Vadalu, ktorý je v Taliansku stíhaný za drogovú trestnú činnosť.

Podľa senátu krajského súdu podmienky ukladania trestov v danom prípade neodôvodňovali taký prísny trest, aký navrhovala prokuratúra.

"Naozaj by sme vytvorili precedens na území SR, ak by sme vyhoveli odvolaniu okresného a krajského prokurátora a ukladali za takéto konanie nepodmienečný trest odňatia slobody," uviedol predseda senátu.

Ani vrátenie veci okresnému súdu na ďalšie konanie, ktoré prokuratúra žiadala, nepovažoval krajský súd za dôvodné. 

V prípade ide o dva skutky zo septembra 2017. Podľa obžaloby mal Sebastiano Vadala fyzicky napadnúť poškodeného tak, že ho chytil pod krk, škrtil ho a vyhrážal sa, že ho zabije, so slovami, že on je mafián. 

Druhýkrát toho istého poškodeného znova napadol a viackrát ho udrel rukou do oblasti tváre. Pôvodne išlo o priestupkové konanie, na pokyn generálnej prokuratúry došlo k trestnému stíhaniu a podaniu obžaloby.

Sebastiano Vadala bol dokonca takmer tri mesiace – od marca do júna 2018 - vo väzbe. Pri rozhodovaní súdu bolo preňho poľahčujúcou okolnosťou, že viedol pred spáchaním trestného činu riadny život a že sa k činu priznal. 

Na štvrtkovom verejnom zasadnutí krajského súdu nebol prítomný, svoju neúčasť ospravedlnil.

Jeho brata Antonina vlani v máji eskortovali do Talianska na základe európskeho zatykača. O aktivitách a kontaktoch tohto podnikateľa na Slovensku písal predtým, ako bol zavraždený, investigatívny novinár Ján Kuciak.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…