Obchodná dohoda s Kanadou CETA zatiaľ nebude. Belgicko podľa premiéra nie je v stave, aby bol podpis reálny

24. 10. 2016 17:10

Belgicko nie je v takom stave, aby bolo schopné podpísať obchodnú dohodu s Kanadou (CETA). Vyhlásil to dnes belgický premiér Charles Michel, informovali belgické médiá odvolávajúce sa na agentúru Belga.

Obchodná dohoda s Kanadou CETA zatiaľ nebude. Belgicko podľa premiéra nie je v stave, aby bol podpis reálny
Foto: TASR
Popis: Ilustračné foto: Protesty proti dohode CETA v európskych mestách
reklama
Nesúhlas Valónska s podpisom CETA oznámil belgický premiér po rokovaní s regionálnymi predstaviteľmi. Belgicko podľa neho nie je pripravené na podpis dohody, o čom telefonicky informoval predsedu Európskej rady Donalda Tuska.
 
Valónsky premiér Paul Magnette ohlásil, že "za súčasných podmienok Valónsko nemôže dnes povedať áno." Predseda Európskej rady dal Valónom ultimátum, aby sa vyjadrili k podpore CETA do pondelňajšieho večera. Valónsky predseda parlamentu André Antoine doobeda varoval, že tento termín nie je pre región reálny, pretože potrebujú viac času na preštudovanie textov.

Európska komisia: Potrebujeme trpezlivosť 

Európska komisia (EK) prostredníctvom svojho hovorcu Margaritisa Schinasa dnes napoludnie uviedla, že "nezvykne používať ultimáta a v súčasnosti potrebujeme trpezlivosť." Schinas dodal, že Belgicko postupuje v súlade s ústavou a EK to rešpektuje.
 
V pondelok doobeda sa v belgickej tlači objavila informácia, že v prípade, ak Belgicko CETA dnes nepodporí, Tusk zruší summit EÚ-Kanada naplánovaný na štvrtok a nestanoví ani nový dátum schôdzky. Informoval o tom belgický denník La Derniere Heure s odkazom na diplomatické zdroje.
 
Obchodnú dohodu s Kanadou podporujú všetky členské štáty Únie, ale pred dvoma týždňami ju zablokovalo rozhodnutie valónskeho regionálneho parlamentu. Belgicko potrebuje na podpis dohody súhlas regionálnych parlamentov.
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama

Ďalšie články z rubriky

Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

23:59 Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

V čase koronakrízy sa významne zvýšil počet prípadov domáceho násilia, ktoré sa oznamovalo na Generá…