Obama to úplne po…, naznačuje zásadný britský týždenník. Pole vraj ovládol Putin

    0
    Vladimír Putin a Barack Obama (Autor: SITA)

    „Porovnávať moc a vplyv Spojených štátov s Ruskom je zdanlivo nezmyselné. Napriek tomu to robíme. HDP Spojených štátov je so svojimi 18 biliónmi dolárov deväťkrát väčšie ako ruské HDP. Obamove vystúpenie bol majstrovský kúsok. Americký prezident išiel priamo k jadru veci. Zato Putinovo vystúpenie bolo plné klišé. Pýtate sa, ktorý z týchto prejavov bude mať väčší vplyv na svetové dianie? Putinov. Na čo je vám vaša sila, keď sa ju rozhodnete nepoužívať? Nechávate ju odpočívať na vavrínoch minulosti a to z vás rozhodne neurobí veľmoc,“ konštatuje Halpern, podľa ktorého sa štáty Blízkeho východu dívajú na Američanov ako na tyranov. „Vždy chceli americkú pomoc, zbrane a priazeň, ale odmietali, aby sa u nich Spojené štáty akýmkoľvek spôsobom osobne angažovali.“

    Z pohľadu Halperna je to v súčasnosti trošku inak. „Teraz je to Rusko, koho môžeme na Blízkom východe často vidieť a jeho aktivity sú veľmi vítané. Spojené štáty nechcú, aby ich považovali za tyrana a toho, kto sa stále niekam montuje. Namiesto toho sa z nich stal outsider, ktorý v regióne stráca svoj vplyv. Opraty majú teraz vo svojich rukách Rusi. Ich parlament jednomyseľne schválil použitie vojenských síl v Sýrii. Moskva investuje miliardy do námorného prístavu v Sýrii a riadi prestavbu niekoľkých sýrskych vojenských letísk. Okrem toho už Rusi umiestnili v krajine výsadkové jednotky a bojové lietadlá,“ vysvetľuje Halpern s tým, že v diplomatickej rovine je na tom Rusko dokonca ešte lepšie.

    Celý text si môžete v angličtine prečítať TU

    „Rusi tvrdia, že Sýrčania ich požiadali o pomoc a ich zásadou je pomáhať svojim spojencom. Keď máte dojem, že týmto vyhlásením chceli Rusi uraziť USA a ich zahraničnú politiku, hádate správne. Ale tu ide ešte o niečo viac. Tam, kde Spojené štáty v diplomatickej a vojenskej rovine vyvíjajú nižšiu aktivitu, Rusi naopak pritvrdili. Moskva úplne obišla Washington a teraz sa chystá spolu s Iránom poraziť Islamský štát. Budú sa pokúšať o to, do čoho investovali Spojené štáty miliardy dolárov, ale neuspeli,“ píše Halpern a dodáva, že keď sa im to podarí, vystriedajú úlohu Spojených štátov na celom Blízkom východe. „To nie je o tom, kto prednesie lepšiu reč na pôde OSN. Ide o to, kto sa odhodlá zakročiť a ako, resp. s kým.“

    Ako Halpern upozorňuje, ráta sa predovšetkým víťazstvo. „Islamský štát sa neustále rozpína a jedine Rusko s Iránom sú ochotní postaviť sa mu. Výmenou za túto pomoc si bude Rusko nepochybne nárokovať rozhodujúci vplyv v regióne a podiel na zásobách ropy. Spojené štáty utŕžili vzhľadom na svoju nečinnosť tvrdú ranu. Toto rozhodnutie bude mať ohromné následky v blízkej a ďalekej budúcnosti. Nielen na Blízkom východe, ale aj po celom svete. Vplyv Spojených štátov rapídne klesne. Ale na druhej strane, Obama na rozdiel od Putina predniesol na pôde OSN skvelý prejav,“ uzavrel Halpern v ironickom duchu svoj komentár.

    - Reklama -