Obama bol slaboch. Clintonovci prišli do Washingtonu chudobní a odišli so 400 miliónmi. Takto to pred ľuďmi rozbalila znalkyňa amerických prezidentov

20. 5. 2017 11:00

REPORTÁŽ „Obama nebol dobrý prezident, bol to slaboch, ktorý urobil veľa zlých rozhodnutí v domácej aj v zahraničnej politike,“ prezentovala sa v ostravskom Knihcentre s množstvom zasvätených názorov Eliška Hašková Coolidge, ktorá pracovala ako riaditeľka jednej z kancelárií v Bielom dome a tiež ako zvláštna asistentka piatich amerických prezidentov. A to od éry Johna F. Kennedyho až po Ronalda Reagana. Pred penziou potom vďaka odporúčaniu Georga Busha staršieho pôsobila ešte deväť rokov na významných úradníckych postoch na americkom ministerstve zahraničia. Ako na besede úspešná Češka uviedla, v minulých prezidentských voľbách dala svoj hlas radšej Donaldovi Trumpovi. Podľa jej názoru sa totiž manželia Clintonovci prišli do politiky predovšetkým obohatiť na úkor štátu.

Obama bol slaboch. Clintonovci prišli do Washingtonu chudobní a odišli so 400 miliónmi. Takto to pred ľuďmi rozbalila znalkyňa amerických prezidentov
Foto: Jan Štěpán
Popis: Eliška Hašková Coolidge
reklama

Eliška Hašková počas ostravskej besedy zrejme zbúrala mnoho zažitých mýtov o niektorých amerických prezidentoch aj ďalších významných politikoch, keď čerpala zo svojich skúseností v Bielom dome, kde prežila celých 18 služobných rokov. Veľmi prekvapivo sa napríklad vyjadrila o Hillary Clintonovej, Barackovi Obamovi či Lyndonovi Johnsonovi. „Hillary voľby nevyhrala, pretože nebola politicky poctivá a autentická. Úspešný prezident však musí byť aj prirodzeným lídrom, ktorý sa dokáže v dôležitých záležitostiach dobre rozhodnúť. Aj keď si Donald Trump ako podnikateľ nepočínal pri platení daní vždy férovo, aspoň niečo vybudoval. Bol vo svojej brandži úspešný. Nechápem, ako o ňom môže niekto hovoriť, že je rasista, keď si vzal dve ženy-cudzinky a vždy podporoval svoje deti, aby sa naučili aj jazyk svojej matky. Naopak Clintonovci na tom neboli finančne veľmi dobre, keď prišli do vysokej politiky, a odchádzali so 400-miliónovým ziskom. Na rozdiel od ostatných prezidentov si navyše z Bieleho domu odniesli aj niektoré umelecky cenné predmety. Politici z Demokratickej strany si v USA tak často počínajú. Kedysi sme za to v Amerike kritizovali pomery v takzvaných banánových republikách, ale teraz sme na tom podobne,“ uviedla Eliška Hašková, ktorá má dvojité občianstvo a od 90. rokov už žije znovu v Prahe. Do Ostravy prišla prezentovať svoju novú knižku – Pět amerických prezidentů, česká babička a já –, v ktorej opisuje svoje farbisté životné osudy. Hašková pochádza z bohatej pražskej bankárskej a podnikateľskej rodiny, ktorá v 50. rokoch emigrovala za otcom. Ten už odišiel do Spojených štátov v priebehu komunistického prevratu. V USA Eliška neskôr vyštudovala diplomaciu na univerzite v Georgetowne, chvíľu pracovala na ministerstve zahraničia a potom nastúpila do Bieleho domu.

Hillary Clintonová a jej manžel Bill Clinton

Hillary Clintonová a jej manžel Bill Clinton. Zdroj: TASR

Emigranti musia mať rešpekt, nemôžu chcieť hneď všetko od krajiny, ktorá ich prijala

Eliška však nebola ani priaznivcom Baracka Obamu, obľúbeného najmä intelektuálmi. „Obama nebol dobrý prezident, bol to slaboch, ktorý urobil veľa zlých rozhodnutí v domácej aj v zahraničnej politike, najmä v Iraku a okolitých krajinách. On si však dokázal, rovnako ako John F. Kennedy, omotať novinárov okolo prsta. Je určite dobrý rečník, ale nie je to schopný líder. Rozporuplný je aj jeho program zdravotnej starostlivosti. Jednak zdraželi poplatky zdravotným poisťovniam, jednak ľudia, ktorí si dlho nič neplatili, nemôžu zrazu chcieť, aby im štát hradil prevažnú časť starostlivosti. To potom platí predovšetkým pre emigrantov v USA. Dosť ma hnevalo, keď si novinári vybrali ako ´Trumpovu obeť´ Mexičanku s piatimi deťmi, ktorá nelegálne žila v Spojených štátoch 20 rokov a mali ju deportovať. Lenže si treba uvedomiť, že využívala aj rôzne výhody systému, ale nikdy neplatila dane,“ uviedla bývalá vysoká úradníčka v diplomatických a štátnych službách USA. Haškovej, hoci teraz vyučuje etiku a diplomaciu, prekáža aj prílišná politická korektnosť voči utečencom, ktorá niekedy hraničí až s nepatričnou servilnosťou. Podľa jej slov musia mať emigranti rešpekt ku krajine, ktorá ich prijala, prijať jej zvyklosti a nemôžu chcieť hneď všetko, na čo majú nárok miestni ľudia, lebo si na to daňovými a rôznymi ďalšími odvodmi ešte nezarobili.

Nixon bol skvelý stratég a štátnik, ale začal s politickými podrazmi

Pre publikum zo strednej aj staršej generácie, ktoré besedu navštívilo, bola iste prekvapením chvála Elišky Haškovej na adresu Lyndona Johnsona, pretože toho bývalý komunistický režim vo vtedajšom Československu vždy prezentoval len v tých najčernejších farbách. „Johnson pochádzal z veľmi chudobných pomerov, v detstve nemali jeho rodičia ani na topánky. On si to dobre pamätal a zaslúžil sa o to, aby sa bežným Američanom žilo dobre. Tiež sa zasadil o práva farebných. V tej domácej vnútornej politike bol skvelý, ale veľmi to nevedel v zahraničnej diplomacii a vojna vo Vietname sa mu vymkla z rúk. Videla som, ako ho to strašne zožieralo, ale nedokázal ju zastaviť. Inak to bol ale veľmi čestný a slušný človek, ktorý rešpektoval spoločenské pravidlá. Úplne iný bol Richard Nixon, ktorý bol skvelým štátnikom a politickým stratégom, lenže práve on začal s neférovým bojom proti svojim politickým rivalom v známej afére Watergate, keď ich nechal odpočúvať agentmi CIA. Gerald Ford zase nebol tým pravým rešpektovaným lídrom,“ hodnotila v skratke svojich bývalých vrcholových šéfov v Bielom dome Eliška Hašková.

Úspešná dáma sa teraz v penzii vrhla do výučby etiky, a to aj pre deti, lebo, ako povedala, po celom svete teraz panuje kríza dôvery a len málokto je ochotný načúvať druhému. A slušnosť aj empatia v spoločenskom dialógu sa vraj vždy vyplatia.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Jan Štěpán
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…