OĽaNO navrhuje zvýšiť výživné na dieťa na polovicu zo sumy životného minima

13.6.2018 19:20

Výživné na dieťa by sa na Slovensku malo zvýšiť na 50 % zo sumy životného minima. Navrhuje to opozičné hnutie OĽaNO, ktoré chce týmto opatrením pomôcť neúplným rodinám.

OĽaNO navrhuje zvýšiť výživné na dieťa na polovicu zo sumy životného minima
Foto: TASR
Popis: Anna Verešová

"Každý rodič, bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery je povinný plniť si svoju vyživovaciu povinnosť. Dnes je to minimálne vo výške 30 % zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa, čo predstavuje sumu 27,32 eura," podotkla na tlačovej konferencii poslankyňa hnutia Anna Verešová.

Vzhľadom na vývoj cien a rast životných nákladov považuje hnutie súčasnú úroveň výživného za nepostačujúce. "Navrhujeme upraviť výšku vyživovacej povinnosti, a to tak, aby rodič bol povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške 50 % zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa, čo predstavuje 45,53 eura mesačne," uviedla Verešová, s tým, že cieľom návrhu hnutia OĽaNO je ochrana najslabších skupín spoločnosti, konkrétne detí, ktoré sú nezaopatrené a sú odkázané na pomoc svojich rodičov, ako i rodiča, ktorý sa o takéto dieťa stará sám. "Neúplné rodiny sú najviac ohrozené chudobou, dlhodobo to potvrdzujú výskumy. Znamená to, že sú ohrozené samotné deti," podotkla Verešová.

Podľa OĽaNO je potrebné, aby štát podával rodinám pomocnú ruku. "Rodina je základnou bunkou spoločnosti. Do jej života však prichádzajú situácie, ktoré ju oslabujú. Je dôležité, aby pri rôznych životných situáciách podával štát rodinám pomocnú ruku," myslí si poslankyňa Soňa Gaborčáková.

Hnutie preto predkladá návrh, ktorým chce pomôcť rodinám s adoptovanými deťmi a rodinám s autistickým členom. "Adoptívnym rodičom navrhujeme na základnú výbavu pre narodené dieťa vyplatiť rovnaký príspevok ako biologickým rodičom. Zatiaľ čo biologickí rodičia dnes dostávajú takmer 830 eur, pre adoptívnych je príspevok v súčasnosti len 503 eur," upozornila Gaborčáková. Rodinám s autistickým členom tiež hnutie navrhuje zjednodušenie možnosti získať príspevok na opotrebovanie šatstva, či zjednodušenie získania parkovacieho preukazu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

OBRAZOM: Dav volal po nezávislom vyšetrení vraždy. Organizátori požadujú dôveryhodnú vládu

19:10 OBRAZOM: Dav volal po nezávislom vyšetrení vraždy. Organizátori požadujú dôveryhodnú vládu

Nezabudneme a neodchádzame sa vo štvrtok podvečer nieslo centrom Bratislavy. Tisíce ľudí si na Námes…