O vojenskej intervencii vo Venezuele by sa nemalo ani uvažovať, odkázal kolumbijský prezident

    0
    Venzuelou zmietajú protesty. Situácia v krajine je kritická (Autor: TASR)

    Narážal tým na minulotýždňové vyjadrenie šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa, ktorý nevylúčil “vojenskú možnosť”. Podľa Santosa sú USA a Kolumbia veľkí priatelia, ale “keďže priatelia by si mali hovoriť pravdu”, o vojenskej intervencii “by sa nemalo ani uvažovať”. “Amerika je kontinent mieru. Takto si ho aj uchovajme,” zdôraznil.

    Americký viceprezident priamo nereagoval, iba poznamenal, že Trump hovoril o mnohých možnostiach ohľadom Venezuely. Mike Pence vyjadril presvedčenie, že sa nájde mierové riešenie, ale jednoznačne vojenskú akciu tiež nevylúčil. Venezuela sa podľa neho posúva k diktatúre a “USA sa nebudú prizerať”, ako sa demokracia v krajine “rúca”. Spojené štáty budú spolupracovať s mnohými štátmi vo svojom “susedstve” s cieľom pritlačiť na prezidenta Nicolása Madura a obnoviť venezuelskú demokraciu, dodal americký viceprezident, ktorý navštívi aj Argentínu, Čile a Panamu.

    Vyjadril sa aj ku krvavému násiliu, ktoré sa rozpútalo v sobotu počas pochodu belošských rasistov v Charlottesville v štáte Virgínia. “Nie sme tolerantní k nenávisti a násiliu, belošským rasistom alebo neonacistom alebo Ku-klux-klanu,” zdôraznil Mike Pence. “Tieto nebezpečné okrajové skupiny nemajú miesto v americkom verejnom živote a v americkej debate a čo najtvrdšie ich odsudzujeme.”

    Agentúra AP pripomína, že Trumpa kritizovali demokrati aj republikáni za to, že vo svojom sobotnom vyhlásení neodlíšil priamo zainteresované skupiny a namiesto toho obvinil z násilia “mnohé strany”.

    - Reklama -