O samozvaný štát Liberland malo záujem pol milióna ľudí. Dnes má 150-tisíc občanov

15.12.2017 6:01

Samozvaný štát Liberland má po necelých troch rokoch 150 000 občanov, oznámil v stredu jeho prezident Vít Jedlička. Záujem o občianstvo podľa neho prejavilo takmer pol milióna ľudí. Jedlička štát vyhlásil predvlani v apríli na spornom území medzi Srbskom a Chorvátskom.

O samozvaný štát Liberland malo záujem pol milióna ľudí. Dnes má 150-tisíc občanov
Foto: Radim Panenka
Popis: Vlajka nového štátu Liberland, ktorý založila skupina Čechov

„Počet potencionálnych občanov už máme vyšší ako Malta alebo Island,“ zmienil sa Jedlička o štátoch, ktorých populácia je nižšia ako počet žiadostí o občianstvo Liberlandu. „K dnešnému dňu sme občianstvo udelili približne 150 000 ľudí,“ podotkol Jedlička. V stredu večer si malo v Prahe prevziať liberlandské pasy dvadsať ľudí z Českej republiky. O občianstvo často žiadajú ľudia zo severu Afriky. Podmienkou jeho udelenia je podľa Jedličku bezúhonnosť alebo ochota ctiť náboženstvo iných ľudí.

Väčšina krajín sveta Liberland neuznáva, jeho predstavitelia sa však snažia rozširovať zastúpenie aj kontakty s inými krajinami. Jedlička v stredu oznámil, že za rok 2017 vzniklo 30 nových kancelárií a Liberland udržiava styky so stovkou krajín. „Medzi novými zástupcami nášho štátu nájdeme ľudí, ako je Rick Falkvinge, zakladateľ pirátskeho hnutia, ktorý zastupuje Liberland v Berlíne,“ uviedol Jedlička. „Tento rok Slobodná republika Liberland nadviazala strategické partnerstvo so štátom Somaliland,“ zmienil sa Jedlička o ďalšom medzinárodne neuznanom subjekte. O nadviazanie diplomatických vzťahov s Českou republikou sa Liberland podľa Jedličku neusiluje.

Vít Jedlička

Vít Jedlička. Zdroj: Facebook

Územie v meandri Dunaja, na ktorom bola 13. apríla 2015 vyhlásená Slobodná republika Liberland, nie je trvalo osídlené. Lokalita je predmetom hraničného sporu medzi Srbskom a Chorvátskom. Podľa Chorvátov patrí Srbsku, ktoré to však odmieta, pretože by inak prišlo o niekoľko ďalších sporných území okolo Dunaja. Experti na medzinárodné právo sa zhodujú v tom, že Liberland vznikol na území, kde nie sú presne vytýčené hranice, čo však neznamená, že nikomu nepatrí.

Jedlička v stredu podotkol, že stále osídlenie zatiaľ nie je možné pre odpor chorvátskej vlády a tiež pre pravidelné záplavy. „Postupne tam budujeme flotilu, ktorá je zaparkovaná na pobreží. Od budúcej jari bude základňou pre vládu,“ povedal.

Liberland ponúka podľa Jedličku štát bez zbytočnej byrokracie – štát, ktorý bude svojim občanom zaisťovať len bezpečnosť, spravodlivosť a diplomatické služby. Platenie daní je dobrovoľné. Štát má menu s názvom merit naviazanú na dolár v pomere 1 : 1 a vlastné aerolínie. Vznikli už aj registračné značky vozidiel Liberland alebo niekoľko značiek piva.

autor: nab

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Registrované partnerstvá. Marihuana. Adopcia detí homosexuálnymi pármi. Ako to vidia Mistrík a Čaputová?

15:45 Registrované partnerstvá. Marihuana. Adopcia detí homosexuálnymi pármi. Ako to vidia Mistrík a Čaputová?

Robert Mistrík i Zuzana Čaputová sa vnímajú ako kandidáti, ktorí majú reálnu šancu poraziť v druhom …