O plynovodné prepojenie Slovenska a Maďarska rastie záujem

12.7.2019 11:21

O slovensko-maďarské plynovodné prepojenie, sprevádzkované v roku 2015, rastie záujem. V pravidelnej aukcii ročných kapacít zo začiatku mesiaca si účastníci trhu rezervovali na nasledujúci plynárenský rok prepravu zemného plynu v smere zo Slovenska do Maďarska v objeme presahujúcom 2,7 miliardy kubických metrov za rok. To je viac ako štvrtina celoročnej spotreby zemného plynu v Maďarsku. V menších objemoch boli kapacity rezervované aj na ďalšie obdobie. Informáciu zverejnil internetový portál slovgas.sk.

O plynovodné prepojenie Slovenska a Maďarska rastie záujem
Foto: TASR
Popis: Ilustračná snímka.

Plynovod, ktorý prepojením slovenských a maďarských plynovodných rúr zvyšuje bezpečnosť dodávok zemného plynu, bol doposiaľ využívaný len v menších objemoch. Aktuálny predaj kapacít podľa portálu potvrdzuje jeho komerčnú perspektívu.

Ďalšie možnosti využitia tohto plynovodu súvisia s potenciálnou prepravou v opačnom smere, teda z Maďarska na Slovensko, kde bol už koncom roka 2017 indikovaný významný záujem trhu, ktorý podľa slovgas.sk dokonca prekračuje aktuálnu technickú kapacitu.

Slovensko-maďarský plynovod je súčasťou prioritného koridoru severojužných plynárenských prepojení v strednej a východnej Európe, do ktorého spadá aj rozostavaný prepojovací plynovod Poľsko-Slovensko.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Iniciatíva Za slušné Slovensko klame, tvrdí Matovič

19:33 Iniciatíva Za slušné Slovensko klame, tvrdí Matovič

Záujem o zvolanie verejného zhromaždenia v súvislosti s 30. výročím Nežnej revolúcie prejavili okrem…