O novom prezidentovi Ukrajiny je, zdá sa, rozhodnuté

21.4.2019 19:30

Komik Volodymyr Zelenskyj sa pravdepodobne stal novým prezidentom Ukrajiny.

O novom prezidentovi Ukrajiny je, zdá sa, rozhodnuté
Foto: TASR
Popis: Na snímke kandidát na post prezidenta Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj prichádza do volebného štábu na brífing po zatvorení volebných miestností po 2. kole prezidentských volieb 21. apríla 2019 v Kyjeve.

Podľa exit pollu, ktorý zverejnili v jeho štábe po zatvorení volebných miestností v nedeľu večer, získal vo voľbách viac než 73 percent hlasov.

Druhý finalista volieb, úradujúca hlava štátu Petro Porošenko, dostal vyše 25 percent. Zvyšné hlasy boli neplatné.

FOTO TASR: Na kombosnímke Volodymyr Zelenskyj a Petro Porošenko vo volebnej miestnosti počas 2. kola prezidentských volieb 21. apríla 2019 v Kyjeve.

"Keďže zatiaľ nie som prezidentom, môžem hovoriť len ako obyčajný Ukrajinec. Nech sa na nás pozrie celý bývalý Sovietsky zväz a nech vidí, že všetko je možné," povedal 41-ročný rodák z Kryvého Rihu vo svojej kyjevskej volebnej centrále.

Úradujúci prezident Petro Porošenko medzitým priznal volebnú porážku a zablahoželal svojmu súperovi. Oznámil, že z politiky neodchádza a bude naďalej presadzovať jej integráciu do EÚ a NATO a tiež protikorupčné opatrenia.

Politická kariéra komika Zelenského, ktorý je úplným nováčikom v politike, sa nápadne ponáša na jeho rolu v televíznom seriáli Služobník národa, kde sa hlavná postava, bežný učiteľ, znenazdajky stane prezidentom.

Zelenskyj podľa prvotných správ zvíťazil vo všetkých oblastiach Ukrajiny.

Prieskum Razumkovovho centra, Nadácie Demokratické iniciatívy Iľka Kučeriva a Kyjevského medzinárodného sociologického inštitútu spresnil, že na západe krajiny, ktorá bola predtým Porošenkovou baštou, získal Zelenskyj 57 percent hlasov.

V strede krajiny mal 70 percent. Ešte výraznejšie bodoval na juhu s viac než 84 percentami a na východe dokonca s takmer 88 percentami hlasov.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Beňová: Rovnaká mzda v rovnakom podniku za rovnakú prácu v rámci celej EÚ, tam treba začať

15:00 Beňová: Rovnaká mzda v rovnakom podniku za rovnakú prácu v rámci celej EÚ, tam treba začať

Monika Beňová je v poslankyňou Európskeho parlamentu, odkedy je Slovensko členskou krajinu Európskej…