Novým prezidentom Malty sa stal niekdajší euroskeptik

4. 4. 2019 19:30

Novým maltským prezidentom sa vo štvrtok stal niekdajší minister zahraničných vecí George Vella, ktorý sa svojho času zasadzoval proti vstupu Malty do EÚ. V prevažne reprezentatívnom úrade tak nahradil doterajšiu prezidentku Marie-Louise Coleirovú Precovú, informovala agentúra DPA.

Novým prezidentom Malty sa stal niekdajší euroskeptik
Foto: TASR
Popis: George Vella
reklama

Vella (76), pôvodne vyštudovaný lekár, zložil prísahu na slávnostnej ceremónii v prezidentskom paláci v maltskej metropole Valletta. Na päťročnú funkciu ho navrhol premiér Joseph Muscat, pričom jeho nomináciu následne odobrila vládnuca Strana práce (PL) i opozičná Nacionalistická strana (PN).

Vo svojom inauguračnom prejave označil Vella za "škvrnu na svedomí národa" tri politické vraždy, medzi nimi aj vraždu novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej, ku ktorým došlo na Malte za uplynulých 42 rokov. Zároveň uviedol, bude nestranným a spravodlivým prezidentom.

Pri príležitosti inaugurácie sa konala aj omša, na ktorej maltský arcibiskup Charles Scicluna nového prezidenta vyzval, aby bol obrancom "maltského kultúrneho, historického, umeleckého, architektonického a prírodného dedičstva".

Vella bol maltským ministrom zahraničných vecí v rokoch 1996-1998 a opätovne v rokoch 2013-2017. V rokoch 1996-1998, keď Malta pozastavila svoju žiadosť o členstvo v EÚ, zároveň zastával funkciu vicepremiéra, približuje DPA. Malta do EÚ vstúpila v roku 2004.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

23:59 Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

Pellegrini nemá záujem o funkciu predsedu Smeru. „Podľa mňa si to vyhodnotil skôr tak, že ak by sa …