Nový zákon už nebude nútiť francúzskych transsexuálov k sterilizácii

15. 10. 2016 11:02

Aktivisti za práva homosexuálov a transsexuálov privítali s nadšením nový francúzsky zákon. Tento zákon po novom umožňuje transsexuálnym ľuďom zmeniť svoj právny status pohlavia bez nútenej sterilizácie.

Nový zákon už nebude nútiť francúzskych transsexuálov k sterilizácii
Foto: ReproFoto: facebook
Popis: Ilustračné foto: Dúhový pochod
reklama

Nový zákon prešiel vo Francúzsku v stredu a od jeho vstúpenia do platnosti sú dospelí, ale i maloletí transsexuálni ľudia oprávnení žiadať na súde o oficiálnu zmenu právneho statusu pohlavia. Predtým takáto zmena vyžadovala lekárske potvrdenie alebo dôkaz o tom, že žiadajúca osoba bola nenávratne sterilizovaná. V USA, Spojenom kráľovstve či Španielsku rovnaké zákony platia už dlhšie.

Aktivistická skupina ILGA-Europe označila tento zákon ako „zreteľný pokrok“. Napriek tomu, že aktivisti sú šťastní, že Francúzsko ako jedna z najväčších krajín EÚ upustilo od svojich zastaraných zákonov, vyjadrili poľutovanie nad tým, že nový zákon zaväzuje transsexuálne osoby domáhať sa zmeny právneho statusu súdnou cestou. Zákony v Dánsku, na Malte, v Írsku a Nórsku sú transsexuálom totiž ešte otvorenejšie. V týchto krajinách je právne určenie pohlavia postavené na princípe sebaurčenia a nevyžaduje lekárske ani súdne odobrenia.

Stephanie Nicot, vedúca francúzskej LGBT federácie, si myslí, že chodiť na tento účel na súd je nadbytočné a zaťažujúce. „Nie sme kriminálnici a sudcovia majú dôležitejšie veci na práci! vyhlásila.

Aktivisti odhadujú, že vo Francúzsku žijú desiatky tisíc transsexuálov, žiadne oficiálne čísla však neexistujú. Rada Európy hovorí, že transsexuálni ľudia v Európe často čelia diskriminácii na pracovisku, v poskytovaní zdravotnej starostlivosti či pri hľadaní bývania, a to vo forme šikanovania a nenávistných prejavov.

Autor: Dominik Földes

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Ministri reagujú na zrušenie núdzového stavu. Kolíková nevidí právny priestor na jeho udržanie, iní...

15:19 VIDEO Ministri reagujú na zrušenie núdzového stavu. Kolíková nevidí právny priestor na jeho udržanie, iní...

O zrušení núdzového stavu na Slovensku by mali rozhodnúť odborníci, zhodujú sa ministri. Vláda si po…