Nový šéf diplomacie pre AFP: Saudská Arábia nie je po vražde novinára v kríze

28. 12. 2018 20:00

Nový saudskoarabský minister zahraničných vecí Ibráhím Assáf vyjadril v piatok nesúhlas s medzinárodným pobúrením nad vraždou kritického novinára Džamála Chášukdžího. Odmietol tiež tvrdenia, že kráľovstvo je v kríze a že jeho predchodcu Ádila Džubajra degradovali. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Nový šéf diplomacie pre AFP: Saudská Arábia nie je po vražde novinára v kríze
Foto: TASR
Popis: Džamál Chášukdží

"Prípad Džamála Chášukdžího... nás skutočne zarmútil, nás všetkých," povedal Assáf pre AFP deň po tom, čo bol pri reorganizácii vlády vymenovaný za ministra zahraničných vecí. "Ale celkovo neprechádzame krízou, prechádzame transformáciou," dodal Assáf a myslel tým sociálne aj ekonomické reformy riadené korunným princom Muhammadom bin Salmánom.

Korunný princ, dedič saudskoarabského trónu, čelí silnému medzinárodnému podozreniu v súvislosti s vraždou novinára Chášukdžího z 2. októbra na saudskoarabskom konzuláte v tureckom Istanbule - celá situácia podľa kritikov diplomaticky oslabila krajinu Perzského zálivu, bohatú na ropu.

Bývalého ministra financií Assáfa vlani zadržali pri protikorupčných zásahoch, avšak následné vyšetrovanie mu nijaké previnenie nepreukázalo. A vo štvrtok vystriedal na poste šéfa diplomacie Džubajra, keďže kráľ Salmán nariadil rozsiahlu rekonštrukciu vlády.

Džubajr, ktorý sa po Chášukdžího vražde snažil brániť poškvrnenú povesť vlády v zahraničí, bol vymenovaný za štátneho tajomníka na ministerstve zahraničných vecí, čo sa vo všeobecnosti vníma ako preloženie na nižšiu pozíciu. "Toto má od pravdy ďaleko," povedal Assáf.

"Ádil zastupoval Saudskú Arábiu a bude ďalej zastupovať Saudskú Arábiu... po celom svete. My dvaja sa navzájom dopĺňame," dodal Assáf.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

17:56 VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

Demolačný stroj, pomocou ktorého sa budú realizovať búracie práce na výbuchom a požiarom poškodenej …