Nový podpredseda Smeru prehovoril. Prvé slová po zvolení. Čo chce priniesť strane a koho pochválil?

11.12.2016 13:35

Jedným z dvoch nových podpredsedov Smeru sa na sobotňajšom sneme stal žilinský župan a poslanec NR SR Juraj Blanár. „Môj záujem je, aby sme štruktúry dokázali vždy využiť pre našu prácu, lebo to je pre nás obrovský potenciál,“ uviedol Blanár v jednom z prvých rozhovorov. Reč padla aj na exministra školstva Dušana Čaploviča.

Nový podpredseda Smeru prehovoril. Prvé slová po zvolení. Čo chce priniesť strane a koho pochválil?
Foto: TASR
Popis: Juraj Blanár

Smer menil dvoch podpredsedov. Vo svojich funkciách skončili Dušan Čaplovič i Pavol Paška. Okrem Blanára sa stal novým podpredsedom aj Peter Žiga.

Portál hnonline.sk priniesol rozhovor so žilinským županom. Blanár sa chce v novej funkcii opierať o skúsenosti, ktoré nazbieral v politickej práci v štruktúrach, či už ako okresný, alebo krajský predseda.

„Spoločnosť sa mení. Ak nebudeme reagovať, to je voda na mlyn extrémistickým stranám,“ vyjadril sa J. Blanár.

Koniec politickej korektnosti, ktorú avizoval na sneme v Prešove premiér Robert Fico, podľa Blanára znamená, že smeráci chcú kultivovane pomenovať veci v spoločnosti a reagovať vlastným programom. Aj preto sa stal členom pracovnej komisie pod vedením Marka Maďariča, ktorá má na rok pripraviť nový politický program pre socialistov.

Pochválil Čaploviča

Juraj Blanár v rozhovore okrem iného pochválil svojho predchodcu na podpredsedníckom poste Dušana Čaploviča. „Ako minister školstva bol jediný ochotný nabrať odvahu a povedať, že ak nezastavíme vznik nových škôl, či už stredných, alebo aj vysokých škôl, náš systém skolabuje. Tak by sme už možno mali skolabovaný systém.“

Profil Juraja Blanára (zdroj: TASR)

Juraj Blanár sa narodil 19. mája 1966 v Žiline. Je absolventom Stavebnej fakulty Vysokej školy dopravy a spojov (dnes Žilinská univerzita) v Žiline. V roku 1996 v Spojenom kráľovstve absolvoval študijné pobyty na Aston Univerzity a na Univerzity of Birmingham. V Birminghame získal aj certifikát skúšania stavebných materiálov. V rokoch 1993 – 1994 bol na študijnom pobyte v Aalborg Univerzity v Dánsku.

Od roku 1994 pracoval v spoločnosti Váhostav, naposledy ako riaditeľ odboru marketingu a technického rozvoja.

Poslancom Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) za stranu Smer-SD je Juraj Blanár od roku 2002. Zároveň je od roku 2005 predsedom Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK).

V detstve a v mladosti sa venoval ľahkej atletike. V žiackych a dorasteneckých kategóriách sa stal dvojnásobným majstrom Slovenska a majstrom a vicemajstrom bývalého Československa. Okrem atletiky sa v rokoch 1986 – 1995 aktívne venoval automobilovému športu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: RB

Ďalšie články z rubriky

Iniciatíva Za slušné Slovensko klame, tvrdí Matovič

19:33 Iniciatíva Za slušné Slovensko klame, tvrdí Matovič

Záujem o zvolanie verejného zhromaždenia v súvislosti s 30. výročím Nežnej revolúcie prejavili okrem…