Nový podpredseda Smeru prehovoril. Prvé slová po zvolení. Čo chce priniesť strane a koho pochválil?

11.12.2016 13:35

Jedným z dvoch nových podpredsedov Smeru sa na sobotňajšom sneme stal žilinský župan a poslanec NR SR Juraj Blanár. „Môj záujem je, aby sme štruktúry dokázali vždy využiť pre našu prácu, lebo to je pre nás obrovský potenciál,“ uviedol Blanár v jednom z prvých rozhovorov. Reč padla aj na exministra školstva Dušana Čaploviča.

Nový podpredseda Smeru prehovoril. Prvé slová po zvolení. Čo chce priniesť strane a koho pochválil?
Foto: TASR
Popis: Juraj Blanár

Smer menil dvoch podpredsedov. Vo svojich funkciách skončili Dušan Čaplovič i Pavol Paška. Okrem Blanára sa stal novým podpredsedom aj Peter Žiga.

Portál hnonline.sk priniesol rozhovor so žilinským županom. Blanár sa chce v novej funkcii opierať o skúsenosti, ktoré nazbieral v politickej práci v štruktúrach, či už ako okresný, alebo krajský predseda.

„Spoločnosť sa mení. Ak nebudeme reagovať, to je voda na mlyn extrémistickým stranám,“ vyjadril sa J. Blanár.

Koniec politickej korektnosti, ktorú avizoval na sneme v Prešove premiér Robert Fico, podľa Blanára znamená, že smeráci chcú kultivovane pomenovať veci v spoločnosti a reagovať vlastným programom. Aj preto sa stal členom pracovnej komisie pod vedením Marka Maďariča, ktorá má na rok pripraviť nový politický program pre socialistov.

Pochválil Čaploviča

Juraj Blanár v rozhovore okrem iného pochválil svojho predchodcu na podpredsedníckom poste Dušana Čaploviča. „Ako minister školstva bol jediný ochotný nabrať odvahu a povedať, že ak nezastavíme vznik nových škôl, či už stredných, alebo aj vysokých škôl, náš systém skolabuje. Tak by sme už možno mali skolabovaný systém.“

Profil Juraja Blanára (zdroj: TASR)

Juraj Blanár sa narodil 19. mája 1966 v Žiline. Je absolventom Stavebnej fakulty Vysokej školy dopravy a spojov (dnes Žilinská univerzita) v Žiline. V roku 1996 v Spojenom kráľovstve absolvoval študijné pobyty na Aston Univerzity a na Univerzity of Birmingham. V Birminghame získal aj certifikát skúšania stavebných materiálov. V rokoch 1993 – 1994 bol na študijnom pobyte v Aalborg Univerzity v Dánsku.

Od roku 1994 pracoval v spoločnosti Váhostav, naposledy ako riaditeľ odboru marketingu a technického rozvoja.

Poslancom Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) za stranu Smer-SD je Juraj Blanár od roku 2002. Zároveň je od roku 2005 predsedom Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK).

V detstve a v mladosti sa venoval ľahkej atletike. V žiackych a dorasteneckých kategóriách sa stal dvojnásobným majstrom Slovenska a majstrom a vicemajstrom bývalého Československa. Okrem atletiky sa v rokoch 1986 – 1995 aktívne venoval automobilovému športu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: RB

Ďalšie články z rubriky

Akoby sa niekam stratila hrdosť na toto mesto, hovorí kandidát na primátora Petruško. Uvítal by, keby sa Košice stali mestom na celý život

15:00 Akoby sa niekam stratila hrdosť na toto mesto, hovorí kandidát na primátora Petruško. Uvítal by, keby sa Košice stali mestom na celý život

ROZHOVOR Zviditeľnil naše mesto tak ako nik pred ním – hovorí o Richardovi Rašim jeho zástupca na ko…