Nový etický kódex sudcov po 14 rokoch? Nemal by byť schválený, vraví mimovládka. Pozrite sa, čo mu vyčítajú

15. 12. 2015 12:06

Návrh Zásad sudcovskej etiky, ktorý je predložený na štvrtkové rokovanie Súdnej rady SR, by nemal byť schválený. Myslí si to organizácia VIA IURIS. Všetkým členom súdnej rady zaslali v pondelok stanovisko, ktoré obsahuje podrobné zhodnotenie najzávažnejších nedostatkov navrhovaného dokumentu. Návrhu zásad, ktoré by mali nahradiť 14 rokov starý dokument, vyčítajú, že je „obsahovo nedostatočný a nešpecifický“. Z obsahového hľadiska neprináša takmer žiadnu pridanú hodnotu a dokonca obsahuje menší počet zásad ako platný Etický kódex sudcov, zdôrazňuje sa v stanovisku, VIA IURIS.

Nový etický kódex sudcov po 14 rokoch? Nemal by byť schválený, vraví mimovládka. Pozrite sa, čo mu vyčítajú
Foto: archív
Popis: ILUSTRAČNÁ SNÍMKA
reklama

Podľa VIA IURIS má predložený dokument zlú štruktúru, chýba v ňom definovanie základných pojmov a princípov, ktoré by pomohli pri aplikácii. Mal by byť vo viacerých častiach dopracovaný. Napríklad úprava nezávislosti sudcu, nestrannosti, slobody prejavu sudcu a publicity sú upravené stručnejšie, prípadne v rovnakej miere ako doterajšia úprava v Etickom kódexe sudcov na Slovensku a v zákone o sudcoch a prísediacich, upozorňujú v tlačovej správe. Tiež si myslia, že na jednotný výklad sudcovskej etiky by mala dohliadať Etická komisia, tak, ako je to bežnou praxou v zahraničí. Jednotný postup pri interpretácii a aplikácii etických zásad by malo podľa predloženého návrhu zabezpečovať vyše 60 subjektov (t.j. sudcovské rady všetkých súdov a sudcovské stavovské organizácie). Podľa VIA IURIS je dosiahnutie jednotného postupu pri interpretácii a aplikácii takýmto počtom subjektov nemožné. 

Tému profesijnej etiky považuje VIA IURIS za veľmi významnú, jednak v kontexte disciplinárneho súdnictva, ale najmä v súvislosti s nízkou dôveryhodnosťou súdnictva. Ako vyplýva z medzinárodných odporúčaní a zásad sudcovskej etiky v zahraničí, ukotvenie princípov profesionálneho správania sudcov v kvalitnej úprave zásad profesijnej etiky posilňuje dôveru verejnosti. V etických kódexoch v zahraničí býva dôvera verejnosti v súdnictvo uvádzaná ako jeden z najkľúčovejších dôvodov definovania požiadaviek na správanie sudcu. Prijatie nových zásad sudcovskej etiky je preto závažný krok, ktorým by mohli členovia Súdnej rady SR vyslať verejnosti pozitívny signál, myslí si VIA IURIS.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nevický: Podpora podnikateľov od štátu je pomalá a nedostačujúca

13:50 Nevický: Podpora podnikateľov od štátu je pomalá a nedostačujúca

Prišiel na psa mráz a aj na naše slová o neadekvátnom, skokovom navyšovaní minimálnej mzdy v minulos…