Nový Zéland zasiahlo silné zemetrasenie. Viaceré mestá sú odrezané od sveta. Premiér hovorí o desivej noci

14. 11. 2016 8:13

Nové silné zemetrasenie s magnitúdou 6,2 zasiahlo dnes Južný ostrov Nového Zélandu. Došlo k nemu niekoľko hodín po tom, ako si silnejšie zemetrasenie vyžiadalo dve obete na životoch a spôsobilo škody na budovách a infraštruktúre na východnom pobreží Južného ostrova.

Nový Zéland  zasiahlo silné zemetrasenie. Viaceré mestá sú odrezané od sveta. Premiér hovorí o desivej noci
Foto: ReproFoto: youtube/inthehouseNZ
Popis: Premiér Nového Zélandu John Key
reklama

Najnovšie otrasy, ktorých magnitúda bola pôvodne stanovená na 6,8, nastali popoludní miestneho času v hĺbke desať kilometrov a približne 120 kilometrov severovýchodne od mesta Christchurch, vyplýva z údajov americkej geologickej služby USGS.

Dotrasy po hlavnom zemetrasení, ktoré malo krátko po polnoci na dnes miestneho času magnitúdu 7,8, pokračovali v priebehu celého dňa. Otrasy vyvolali obavy z prívalových vĺn cunami, príslušné varovanie však medzičasom odvolali.

"Vieme, že vlny boli vysoké až dva metre. Tiež vieme, že Novozélanďania reagovali presne tak, ako mali, nešli na pláž," povedal premiér John Key. Polícia oznámila, že jeden človek zahynul pri zrútení domu v mestečku Kaikoura a ďalší zomrel v dôsledku zdravotných komplikácií v neďalekom lyžiarskom stredisku Mount Lyford, severne od Christchurchu.

Najhoršie je postihnuté východné pobrežie Južného ostrova. Rozsiahly zosuv pôdy zničil časť štátnej cesty na pobreží neďaleko Kaikoury. Viacero miest blízko epicentra, vrátane Kaikoury a Waiau, sa ocitli odrezané od sveta.

Prevádzku trajektov medzi Severným a Južným ostrovom zastavili, pokým preskúmajú možné škody v prístavoch. Značné škody hlásili až v hlavnom meste Wellington na Severnom ostrove, kde mestská rada požiadala ľudí, aby dnes ráno necestovali do centra vzhľadom na množstvo rozbitého skla.

Premiér Key zverejnil na internete video zachytávajúce škody v jeho úrade. Hovoril tiež o "desivej noci" pre mnohých obyvateľov krajiny s tým, že úplné posúdenie škôd zrejme istý čas potrvá. Informácie priniesli agentúry DPA a Reuters.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…