Nový Zéland: Útok na mešity bude vyšetrovať komisia pod vedením elitného sudcu

8.4.2019 11:00

Kráľovská vyšetrovacia komisia, ktorá sa bude zaoberať okolnosťami útoku na dve mešity v novozélandskom meste Christchurch, začne pracovať 13. mája a svoju prvú správu predloží k 10. decembru tohto roka. Informovala o tom v pondelok novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.

Nový Zéland: Útok na mešity bude vyšetrovať komisia pod vedením elitného sudcu
Foto: TASR
Popis: Jacinda Ardernová

Komisiu bude viesť sudca najvyššieho súdu William Young. Ako uviedla premiérka, komisia má objasniť, čo útoku v Christchurchi predchádzalo, a napomôcť tomu, aby sa takáto tragédia nezopakovala.

Pri streľbe v dvoch mešitách, ktorá je pripisovaná austrálskemu pravicovému extrémistovi, zahynulo 15. marca celkove 50 ľudí a desiatky ďalších utrpeli zranenia.

Ardernová na svojej pravidelnej tlačovej konferencii vo Wellingtone dodala, že Young zostane sudcom novozélandského najvyššieho súdu.

Spresnila, že ide o sudcu, ktorý má dostatok skúseností na to, aby mohol viesť vyšetrovanie tohto prípadu.

Podľa premiérky vláda Youngovmu tímu zabezpečí prístup ku všetkým údajom, ktoré už medzičasom zozbierali prokuratúra a polícia.

Predpokladá sa, že vyšetrovacia komisia bude mať na svoju prácu rozpočet vo výške zhruba 8,2 milióna novozélandských dolárov (takmer 5 miliónov eur).

Premiérka spresnila, že úlohou vyšetrovacej komisie bude preskúmanie aktivít predpokladaného páchateľa - občana Austrálie - od okamihu, keď vstúpil na územie Nového Zélandu, jeho presuny v rámci tohto ostrovného štátu i do zahraničia, ako aj okolnosti, za akých sa mu podarilo získať zbrojný preukaz, strelné zbrane a náboje.

Predmetom skúmania bude aj konanie štátnych orgánov v čase, keď tento muž svoje útoky pripravoval a spáchal.

Komisia bude analyzovať aj to, ako podozrivý používal sociálne siete a s kým bol prostredníctvom nich v kontakte.

Ardernová podľa agentúry Reuters informovala, že vyšetrovatelia sa budú zaoberať aj otázkou, či bezpečnostné agentúry Nového Zélandu sústredili svoju pozornosť a kontrolné mechanizmy na moslimské komunity na úkor krajne pravicových skupín, ku ktorým sa hlási aj páchateľ útoku v christchurchských mešitách.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Pán Gorila. Takto nazval Beblavého liberál Klus

16:03 VIDEO Pán Gorila. Takto nazval Beblavého liberál Klus

V diskusnej relácii RTVS O päť minút 12 to si pred kamery sadli podpredseda strany Most-Híd Ábel Rav…