Novinársky matador o talianskych voľbách: Rodičia vedia, že sa ich deti budú mať oveľa horšie

14.3.2018 6:00

Taliansko má za sebou parlamentné voľby a tamojšia politická situácia je pomerne zložitá. Česko-taliansky novinár Josef Kašpar prezradil, že mnohí Taliani by sa radi v otázke riešenia migračnej krízy pridali k politike Česka, Maďarska, Slovenska a Poľska. Zaznelo tiež porovnanie českého premiéra v demisii Andreja Babiša (ANO) a bývalého talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho. Babiš vraj drží v rukách toľko moci, koľko Berlusconi nikdy nemal.

Novinársky matador o talianskych voľbách: Rodičia vedia, že sa ich deti budú mať oveľa horšie
Foto: SITA
Popis: Ilustračná fotografia

Česko-taliansky novinár Josef Kašpar, ktorý žije už takmer pol storočia v Taliansku, pre server SeznamZprávy.cz okomentoval povolebnú situáciu na Apeninskom polostrove. Talianske voľby majú vlastne dvoch víťazov. Prvým je stredopravá koalícia, ktorá získala asi 37 percent hlasov. Z pohľadu jednotlivých strán je jasným víťazom volieb Hnutie piatich hviezd, ktoré získalo približne 32 percent hlasov.

„V Taliansku je to už najmenej 15, ak nie 20 rokov, čo rodičia veľmi dobre vedia, že ich deťom sa bude dariť oveľa horšie, než sa darilo im. A z tohto pocitu vyplýva obrovská frustrácia, pretože Taliansko prežilo obrovskú hospodársku krízu, dvadsaťpäť percent priemyslu zmizlo. A to najhoršie je, že prišla opäť migrácia do zahraničia, lenže tentoraz sú to vzdelaní ľudia a nie pologramotní poľnohospodárski robotníci, ako to bolo pred 60 alebo 70 rokmi,“ opísal situáciu v Taliansku Kašpar.

Ľudia preto dali vo voľbách najavo, že už neveria svojmu establišmentu. Preto tak posilnila Liga, ktorá sa už nevolá Liga severu, pretože pôsobí v celej krajine. Liga je veľmi kritická k migračnej politike nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a volá po tom, aby sa Taliansko priklonilo skôr k politike Vyšehradskej štvorky – Česka, Slovenska, Poľska a Maďarska.

Silvio Berlusconi vraj v koalícii s Ligou hrá druhé husle. Predsa len vraj treba mať na pamäti, že Berlusconi bude mať 82 rokov a vzhľadom na tento vek už nemá taký pružný mozog ako kedysi. Je to pochopiteľné. V televíznych vystúpeniach si vraj plietol niektoré čísla a používal vety, ktoré mohli upútať pozornosť v 90. rokoch minulého storočia, ale dnes už išlo o vety dosť nemoderné.

Silvio Berlusconi

Silvio Berlusconi Zdroj: TASR / Daniel Dal Zennaro / ANSA via AP Photo

Došlo aj na porovnanie českého premiéra Andreja Babiša a Silvia Berlusconiho. Kašpar si myslí, že Babiš má dnes v Česku omnoho väčšiu moc, než mal kedy Berlusconi.

Berlusconi síce ovládal päť televíznych kanálov, ale nemohol si dovoliť kritizovať novinársku obec ako celok. V Taliansku totiž platí, že novinári sa síce navzájom silno kritizujú, ale keď nejaký politik zaútočí na novinára, potom všetci novinári svojho kolegu bránia. Majú na pamäti, že dnes sa útočí na kolegu, ale zajtra by sa mohli ocitnúť pod paľbou oni sami, čo nechcú pripustiť. V Česku to takto nefunguje.

Celý rozhovor nájdete na webe SeznamZprávy.cz.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nevyspytateľná Trumpova politika pokračuje. USA vystupujú z Rady OSN pre ľudské práva. Obviňujú ju z pokrytectva a chronickej zaujatosti voči Izraelu

7:00 Nevyspytateľná Trumpova politika pokračuje. USA vystupujú z Rady OSN pre ľudské práva. Obviňujú ju z pokrytectva a chronickej zaujatosti voči Izraelu

Spojené štáty vystupujú z Rady OSN pre ľudské práva. V utorok to oznámila americká veľvyslankyňa pri…