Nové informácie z Talianska. Salviniho strana by dnes v krajine vyhrala voľby

20. 10. 2018 7:00

Europe Elects, teda medzinárodný výskumný tím dátových analytikov volieb a volebného správania v európskych štátoch, ktorý pravidelne zverejňuje prieskumy a výsledky volieb, si v stredu posvietil na Taliansko. Ako najsilnejšia strana tamojšej politickej scény sa profiluje Liga severu Mattea Salviniho, v tesnom závese za ňou sa nachádza jej koaličný partner Hnutie piatich hviezd.

Nové informácie z Talianska. Salviniho strana by dnes v krajine vyhrala voľby
Foto: TASR
Popis: Matteo Salvini

Prieskum, ktorý sa konal v dňoch 10. až 12. októbra na vzorke 1 500 respondentov, potvrdil trend posledných mesiacov, teda že preferencie euroskeptickej strany stále rastú. Liga severu dosiahla 32 %, v tesnom závese za ňou sa nachádza jej koaličný partner Hnutie piatich hviezd, a to s 31 %. Conteho vládu tvorí práve koalícia spomínaných strán, pravicovej strany Liga severu a protestného Hnutia piatich hviezd (M5S). Koalícia sa dostala k moci v júni približne tri mesiace po parlamentných voľbách.

Liga sa profiluje ako strana s protiimigračnou a euroskeptickou rétorikou. Jej líder Matteo Salvini, ktorý vo vláde pôsobí na poste ministra vnútra, sa stavia proti prisťahovalcom. Nová talianska vládna koalícia má vplyvom Salviniho jasne protiimigračný kurz. Taliani napríklad zavreli prístavy pre lode neziskových organizácií. Tie predtým prevážali do Európy migrantov zachránených v Stredozemnom mori.

 

 

Zdroj: Twitter / Europe Elects

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: sla
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Čo so zbraňami? Jakub Janda po masakri v Ostrave: Jasné slovo

0:03 Čo so zbraňami? Jakub Janda po masakri v Ostrave: Jasné slovo

Tragédia, ktorá v utorok postihla Ostravu, už stihla u susedov vyvolať debatu o práve na držanie zbr…