Nové fakty o migrantovi, ktorý sotil matku s dieťaťom pod vlak: Sú zarážajúce

30. 7. 2019 18:31

AKTUALIZOVANÉ Po predpokladanom páchateľovi pondelkového útoku na železničnej stanici vo Frankfurte nad Mohanom pátrala už od minulého štvrtka švajčiarska polícia. Muž eritrejského pôvodu, ktorý má bydlisko vo Švajčiarsku, totiž údajne ohrozoval nožom a obmedzoval na slobode svoju susedu a následne ušiel, informoval podľa agentúry DPA v utorok v Berlíne nemecký policajný prezident Dieter Romann.

Nové fakty o migrantovi, ktorý sotil matku s dieťaťom pod vlak: Sú zarážajúce
Foto: TASR
Popis: Kvety a sviečky sú položené pri trati, kde v pondelok zahynul 8-ročný chlapec pod kolesami vysokorýchlostného vlaku ICE na hlavnej železničnej stanici vo Frankfurte 30. júla 2019

Nemecký policajný prezident Dieter Romann už skôr oznámil na tlačovej konferencii v Berlíne, že po zadržanom mužovi už od minulého týždňa pátrala švajčiarska polícia.

Bol agresívny aj voči vlastnej rodine

Tá teraz spresnila, že minulý štvrtok tento muž zamkol svoju manželku a deti vo veku jeden, tri a štyri roky, ako aj susedu v ich bytoch vo švajčiarskom meste Wädenswil. Susedu tiež napadol a ohrozoval ju nožom.

Suseda i manželka zadržaného podľa polície zhodne uviedli, že takéto násilie z jeho strany nikdy predtým nezažili a bolo pre ne prekvapujúce.

Má naozaj duševné problemy?

Muž však už od januára 2019 nepracoval a bol "vypísaný" pre duševné problémy. Jeho dovtedajším zamestnávateľom bol zürišský dopravný podnik.

Podľa vyjadrenia Romanna vydali na tohto muža vo Švajčiarsku zatykač, pričom už v minulosti na seba upozornil "podobnými deliktami".

Na základe aktuálnych informácií sa však dosiaľ dopustil len "malého dopravného priestupku" a až do minulého štvrtka viedol "nenápadný" život.

Útočník údajne napadol aj ďalšiu osobu

Pri pondelkovom incidente na hlavnej železničnej stanici vo Frankfurte nad Mohanom sotil muž z nástupišťa do koľajiska matku s dieťaťom vo chvíli, keď prichádzala súprava vysokorýchlostného spoja ICE.

Žena vo veku 40 rokov, pochádzajúca z blízkeho okresu spolkovej krajiny Hesensko, vyviazla so zraneniami, jej osemročného syna však vlak zachytil a na mieste usmrtil.

Trať 7, kde v pondelok zahynul 8-ročný chlapec pod kolesami vysokorýchlostného vlaku ICE na hlavnej železničnej stanici vo Frankfurte 30. júla 2019 po tom, ako ho na koľaje sotil muž z Eritrei. (zdroj: TASR)

Útočník údajne napadol na stanici aj 78-ročnú ženu, ktorá však z nástupišťa nespadla. Z miesta činu následne utekal, s pomocou svedkov sa ho však podarilo zadržať. Motív jeho konania je stále nejasný.

Radikalizáciu neodhalili. Zatiaľ

Polícia švajčiarskeho kantónu Zürich medzitým podľa DPA uviedla, že predpokladaný páchateľ s bydliskom vo Švajčiarsku sa tento rok zrejme podroboval psychiatrickej liečbe.

Naznačujú to dokumenty nájdené pri domovej prehliadke. Znaky prípadnej radikalizácie alebo iného ideologického motívu tohto prisťahovalca, ktorý sa hlási k pravoslávnemu kresťanstvu, zatiaľ vyšetrovanie neodhalilo.

Seehofer opísal tento prípad, pre ktorý prerušil svoju dovolenku, ako "chladnokrvnú vraždu" a "hrôzostrašný zločin".

Dôsledkom útoku má byť podľa neho posilnená prítomnosť polície na železničných staniciach v Nemecku, ako aj preverenie "technických možností zvýšenia bezpečnosti".

Na snímke kvety a sviečky sú na nástupišti hlavnej železničnej stanice vo Frankfurte 30. júla 2019. Štyridsaťročný muž sotil pod vlak osemročného chlapca spolu s matkou. (zdroj: TASR)

Zopakoval tiež požiadavku na rozšírenie kamerového dohľadu vo verejných priestoroch, informovala DPA. Romann na tlačovej konferencii doplnil k osobe predpokladaného páchateľa, že ide o otca troch detí.

Z ilegálneho migranta sa stal "dobre integrovaný"

Tento rodák z Eritrey pricestoval v roku 2006 ilegálne do Švajčiarska, kde mu o dva roky neskôr udelili azyl. V súčasnosti je držiteľom povolenia na pobyt "kategórie C", čo znamená, že je "dobre integrovaný".

Podľa Seehofera bol dokonca spomínaný v niektorých publikáciách ako príklad úspešnej integrácie.

Hovorkyňa frankfurtskej prokuratúry Nadja Niesenová predtým takisto uviedla, že predpokladaný páchateľ je ženatý a má tri deti.

V Nemecku o mužovi nemali záznamy

Pri výsluchu podľa nej povedal, že do Frankfurtu nad Mohanom pricestoval pred niekoľkými dňami vlakom z Bazileja. V Nemecku o ňom polícia doteraz nemala žiadne záznamy.

Na muža eritrejského pôvodu, ktorého zadržali po sotení matky s dieťaťom pod vlak na železničnej stanici vo Frankfurte nad Mohanom, vydal v utorok sudca zatýkací rozkaz a bol tak vzatý do vyšetrovacej väzby.

Uviedla to agentúra DPA s odvolaním sa na vyjadrenie hovorkyne miestnej prokuratúry. Predpokladaný útočník vo veku 40 rokov čelí v Nemecku podozreniu z vraždy a dvojnásobného pokusu o vraždu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

V súvislosti s masívnou explóziou v Prešove polícia zadržala podozrivé osoby. Mesto dezinformovalo o počte obetí

11:29 V súvislosti s masívnou explóziou v Prešove polícia zadržala podozrivé osoby. Mesto dezinformovalo o počte obetí

AKTUALIZOVANÉ o 17:15 h: Polícia zadržala v súvislosti s piatkovým (6.12.) výbuchom plynu v bytovom …