Notre-Dome má "v ruke" 38 miliónov, len desatinu z darov. Prečo?

8. 7. 2019 18:32

Parížsky arcibiskup Michel Aupetit v pondelok oznámil, že na obnovu požiarom vážne poškodenej parížskej katedrály Notre-Dame je momentálne k dispozícii 38 miliónov eur. Uviedol to v pondelok vo vysielaní rozhlasovej stanice RTL.

Notre-Dome má "v ruke" 38 miliónov, len desatinu z darov. Prečo?
Foto: TASR, PL.sk
Popis: Interiér katedrály Notre-Dame poškodenej nedávnym požiarom počas prípravných prác v Paríži 15. mája 2019.
reklama

Francúzsky denník Le Figaro pripomenul, že francúzsky minister kultúry Franck Riester v polovici mája uviedol, že na obnovu katedrály bolo rozličnými darcami – fyzickými i právnickými osobami – prisľúbených približne 850 miliónov eur.

Arcibiskup Aupetit v pondelok spresnil, že reálne k dispozícii je teraz zhruba 38 miliónov eur. Dodal, že to, čo má arcidiecéza "v ruke", je asi desať percent finančných darov už získaných prostredníctvom štyroch nadácií.

Notre-Dome počas požiaru 15. apríla  Zdroj: TASR

Rozdiel medzi objemom získaných darov a objemom peňazí, ktoré sú reálne k dispozícii, arcibiskup vysvetlil existenciou špeciálneho mechanizmu pre jednotlivcov a organizácie poskytujúcich veľké finančné dary na obnovu Chrámu Matky Božej. Tento mechanizmus podľa Aupetita neumožňuje rýchlo začať míňať peniaze.

Francúzske médiá dodali, že príslušné úrady tento systém zaviedli s cieľom zaručiť využívanie finančných prostriedkov na určený účel.

Arcibiskup informoval, že prvá časť renovačných prác vnútri chrámu stála štyri milióny eur, ktoré poskytlo združenie Friends of Notre-Dame. Ide o sumu, ktorá bola zozbieraná ešte pred požiarom a ktorou chceli darcovia pomôcť francúzskemu štátu pri renovácii štíhlej veže postavenej na hrebeni strechy nad presbytériom katedrály.

Aupetit nevedel v rozhovore uviesť, kedy sa v Notre-Dame uskutoční ďalšia omša. Prvá po ničivom požiari sa konala 15. júna a všetci prítomní museli mať na hlavách ochranné prilby.

Silný požiar v katedrále Notre-Dame vypukol podvečer 15. apríla. Začal sa na lešení postavenom pre prebiehajúce reštaurovanie chrámu. Katedrálu požiar vážne poškodil: strecha nad hlavnou loďou sa prepadla dovnútra spolu so spomínanou vežou – sanktusníkom.

Francúzsky prezident chce obnoviť katedrálu do piatich rokov. Zdroj: TASR

Požiar ikonickej katedrály bol šokom pre celý kultúrny svet. Francúzsky prezident Emmanuel Macron následne prisľúbil obnoviť Notre-Dame do piatich rokov, čo však mnohí odborníci považujú za nereálne.

Katedrála Notre-Dame sa stavala v rokoch 1163 - 1345. Každoročne ju navštívi 14 miliónov ľudí.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…