Notre-Dame: Odborníci na ochranu kultúrneho dedičstva varujú pred unáhlenosťou

29. 4. 2019 14:30

Vyše 1000 odborníkov na kultúrne dedičstvo z Francúzska i zahraničia vyzýva prezidenta Emmanuela Macrona, aby sa vyhol unáhlenosti pri reštaurovaní požiarom poškodenej parížskej katedrály Notre-Dame. Macrona na to vyzvali otvoreným listom, ktorý v nedeľu zverejnil denník Le Figaro.

Notre-Dame: Odborníci na ochranu kultúrneho dedičstva varujú pred unáhlenosťou
Foto: TASR
Popis: Na snímke parížska katedrála Notre Dame z Montparnasského mrakodrapu so zničenou strechou po katastrofálnom požiari 16. apríla 2019.
reklama

Odborníci okrem iného kritizujú vládny návrh zákona, ktorý v prípade renovačných prác na Chráme Matky Božej predpokladá možnosť zmierniť normy platné pri ochrane objektov kultúrneho dedičstva. 

"Dajme si čas a nájdime správnu cestu a až potom vytýčme časový harmonogram na obnovu" katedrály, píše sa v liste. Podľa názoru odborníkov by obnova gotickej katedrály Notre-Dame mala byť dobre a do detailov premyslená. 

Pred unáhlenosťou varovali a znepokojenie v súvislosti s výnimkami z pravidiel ochrany pamiatok vyjadrili aj viaceré iné osobnosti francúzskeho kultúrneho života, medzi nimi aj bývalý minister kultúry Jack Lang.

Ministerstvo kultúry však medzičasom uistilo, že pri obnove chrámu "nie je možné odchýliť sa od základných zásad pri ochrane kultúrneho dedičstva". Spresnilo, že pravidlá pre udelenie výnimky "sú veľmi úzko definované" a dôvodová správa k návrhu zákona "sa konkrétne zameriava na právne predpisy, ktoré sa uplatňujú na objekty v blízkosti pamiatok, a nie na samotné pamiatky".

Po mohutnom požiari, ktorý parížsku katedrálu zachvátil pred dvoma týždňami, prezident Macron sľúbil, že tento klenot gotickej architektúry bude zrenovovaný do piatich rokov.

Požiar, ktorý vypukol 15. apríla, zničil strechu budovy, ako aj štíhlu vežu nad krížením lodí, ktorá sa zrútila do vnútra chrámu.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…