Nórska vláda necelé dva týždne pred voľbami pristúpila k zásadnému kroku, aby zabránila manipulácii výsledkov. Hakeri nemajú šancu

1. 9. 2017 18:17

Nórska vláda inštruovala dnes miestne samosprávy, aby v nadchádzajúcich parlamentných voľbách manuálne zrátali všetky odovzdané hlasy. Týmto spôsobom chce rozptýliť obavy z možnej manipulácie volebných výsledkov hakermi, informovala dnes agentúra DPA.

Nórska vláda necelé dva týždne pred voľbami pristúpila k zásadnému kroku, aby zabránila manipulácii výsledkov. Hakeri nemajú šancu
Foto: Wikipedia
Popis: Nórska vlajka
reklama

Chceme rozptýliť špekulácie a neistotu týkajúcu sa výsledkov volieb," povedal nórsky minister pre samosprávy Jan Tore Sanner. 

Nórska verejnoprávna televízia a bulvárny denník VG predtým priniesli vyjadrenia počítačových expertov, ktorí v súvislosti s voľbami upozornili na riziko možných hakerských útokov.

Ich terčom by sa podľa nich mohli stať skenovacie zariadenia napojené na internet, ktoré sa v Nórsku sčasti používajú na rátanie hlasov.  

 Voľby do 169-členného nórskeho parlamentu sa budú konať 11. septembra. Nariadenie o ručnom prepočítavaní hlasov bolo dnes vydané po pravidelnom piatkovom zasadnutí nórskej vlády. 

Minister Sanner v tejto súvislosti ubezpečil, že volebný systém v Nórsku dostatočne preverený a zabezpečený a neustále monitorovaný bezpečnostnými orgánmi.

Možnej manipulácie výsledkov parlamentných volieb sa aktuálne neobáva ani nórska tajná služba PST. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Koronavírus v USA. Mrazivé. Po meste sú dočasné márnice. Nezamestnanosť raketovo stúpla...

23:59 Koronavírus v USA. Mrazivé. Po meste sú dočasné márnice. Nezamestnanosť raketovo stúpla...

USA sú najviac postihnutou krajinou, ktorú zasiahla pandémia koronavírusu. Celkovo je v štáte po…