Nóri pri hraniciach s Ruskom zachytili rádioaktívny jód

15.8.2019 17:44

Nórsko zaznamenalo v ovzduší pri hraniciach s Ruskom malé množstvo rádioaktívneho jódu. Oznámil to vo štvrtok Nórsky úrad pre radiáciu a jadrovú bezpečnosť (DSA). Agentúra AFP v tejto súvislosti pripomína, že k tomu došlo len niekoľko dní po explózii počas nevydarenej skúšky rakety v Rusku.

Nóri pri hraniciach s Ruskom zachytili rádioaktívny jód
Foto: unsplash.com
Popis: Ilustračná snímka

Výskyt jódu v ovzduší zaznamenala v čase od 9. do 12. augusta monitorovacia stanica v lokalite Svanhovd na severe Nórska pri hraniciach s Ruskom. 

Ruská Štátna spoločnosť pre atómovú energiu (Rosatom) 10. augusta oznámila, že pri explózii, ku ktorej došlo dva dni predtým v areáli lodenice vojenského námorníctva Njonoksa na severovýchode Archangeľskej oblasti, zomrelo päť jej pracovníkov a zranenia utrpeli tri ďalšie osoby.

Rosatom neskôr spresnil, že k výbuchu došlo počas testovania novej rakety.

"Momentálne nie je možné určiť, či najnovšie zistenie jódu súvisí s minulotýždňovou nehodou v Archangeľskej oblasti," uviedol DSA vo svojom štvrtkovom vyhlásení.

Dodal, že nórske stanice zaznamenajú výskyt rádioaktívneho jódu šesť- až osemkrát do roka, pričom ich "zdroj obvykle nie je známy". 

Ruské ministerstvo obrany najskôr ubezpečovalo, že pri výbuchu nedošlo k úniku rádioaktivity. Miestne úrady v neďalekom meste Severodvinsk pritom spočiatku informovali o krátkom náraste úrovne radiácie nad bežný priemer, ku ktorému došlo po výbuchu.

Neskôr však túto správu stiahli, pričom tamojší predstaviteľ uviedol, že úroveň radiácie nepresiahla bežný štandard, pripomína AFP. 

Ruská Federálna služba pre hydrometeorológiu a monitorovanie životného prostredia (Rosgidromet) napokon v utorok oznámila, že v Severodvinsku zaregistrovali 8. augusta krátko po výbuchu až 16-násobne vyššiu úroveň radiácie, než je bežné. Rosgidromet uviedla, že táto úroveň sa vrátila do normálu po dva a pol hodine.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Diskusia obsahuje 0 príspevkov Vstúpiť do diskusie Vytlačiť

Ďalšie články z rubriky

Zobrať im peniaze! Kechlibar vystúpil proti ´potieraniu nenávisti´. A vyriešil tému Tommy Robinson

15:36 Zobrať im peniaze! Kechlibar vystúpil proti ´potieraniu nenávisti´. A vyriešil tému Tommy Robinson

Žiadny človek na svete nie je takým ohrozením, aby bolo nutné zakazovať jeho samotné meno alebo zmie…