Nór mal posúvať informácie domovskej tajnej službe. V Moskve ho zatkli

24. 12. 2017 21:40

Úrady v Moskve zatkli pre podozrenie zo špionáže nórskeho občana obvineného z prijatia tajných ruských námorných dokumentov. Informovala o tom tento týždeň agentúra DPA s odvolaním sa na ruské štátne médiá.

Nór mal posúvať informácie domovskej tajnej službe. V Moskve ho zatkli
Foto: TASR
Popis: FSB zatýka
reklama

Nóra, ktorý je vo vyšetrovacej väzbe, médiá identifikovali ako 62-ročného Frodeho Berga, bývalého člena nórskej pohraničnej komisie, ktorá má dohľad nad nórsko-ruskými štátnymi hranicami.

Ruského občana Alexeja Žitňuka obvinili zo zrady za to, že údajne odovzdal dokumenty Nórovi, informovali štátne médiá. Nór kontaktoval bývalého policajného dôstojníka Žitňuka, ktorý robil v oblasti bezpečnosti pre firmu dodávajúcu elektronické vybavenie pre ruské námorníctvo, uviedla agentúra Interfax.

Nórske ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo, že nórskemu občanovi je poskytovaná „právna reprezentácia“ a „konzulárna pomoc v súlade s našimi smernicami pre uväznených občanov v zahraničí“.

„Vzhľadom na nórske zákony o utajovaní údajov nemôžeme prezradiť osobné informácie v konzulárnych prípadoch,“ konštatoval hovorca Frode Overland Andersen vo vyhlásení pre DPA.

Podľa ruskej mediálnej agentúry Rosbalt v ruskej tajnej službe FSB predpokladajú, že Berg odovzdával informácie nielen tajnej službe svojej krajiny, ale aj americkej CIA. Bol predstaviteľom Červeného kríža, pomáhajúcim na hraniciach RF a Nórska utečencom z Ukrajiny. Nórske médium The Barents Observer dodáva, že podozrivý je z Kirkenesu v severnom Nórsku a v Červenom kríži pracoval po svojom odchode do dôchodku v roku 2014.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…