Noemova archa stovku metrov pod nórskym ľadom. Zvláštny bunker nás má ochrániť pred apokalypsou. Neuhádnete, ktorý štát využil jeho služby

5. 6. 2016 6:00

VIDEO V hĺbke viac ako sto metrov pod zemou, pod zmesou snehu a ľadu, medzi Nórskom a severným pólom sa nachádza rozsiahly komplex, ktorý postavili len z jediného dôvodu. Ľudstvo myslí dopredu a bojí sa globálnej katastrofy. Táto mierna paranoja „dokopala“ svet k spolupráci a mohol tak vzniknúť najväčší podzemný sklad rastlinných semien na Zemi. Dokonca neotáľala ani komunistická Severná Kórea a na tomto netradičnom mieste, podobne ako zvyšok sveta, uložila časť svojho „rastlinného“ bohatstva.

Noemova archa stovku metrov pod nórskym ľadom. Zvláštny bunker nás má ochrániť pred apokalypsou. Neuhádnete, ktorý štát využil jeho služby
Foto: repro foto Youtube/CNN
Popis: Svalbard Global Seed Vault.

Podzemný bunker pod škrupinou severského ľadovca, ktorý slúži ako sci-fi sklad a zhromaždisko semien z celého sveta, znie ako vedecko-fantastická rozprávka. Tento komplex nie je fikciou, naozaj existuje a v budúcnosti by mohol ľudstvo zachrániť pred vyhynutím.

Nórska mraznička

Futuristický nápad sa stal realitou v roku 2008 a svetovú mrazničku vybudovali na nórskom súostroví Svalbard. Bunker je nadizajnovaný tak, aby uchoval v bezpečí druhy semien, ako je napríklad fazuľa, ryža či rôzne obilniny a v prípade globálnej kataklyzmy malo ľudstvo šancu opäť začať odznova.

V komplexe sa nachádza približne 860-tisíc vzoriek semien od takmer všetkých národov sveta. Svoj trezor má dokonca aj Severná Kórea. Krajiny môžu vzorky v Svalbard Global Seed Vault uložiť úplne zadarmo. S výberom semien to je už o niečo zložitejšie.

V zariadení sa teplota udržuje v mínusových teplotách (mínus osemnásť stupňov Celzia), aby nedošlo k znehodnoteniu semien. Svalbardský bunker je skonštruovaný tak, aby ho nezaskočil scenár žiadnej prírodnej či umelovytvorenej katastrofy (napríklad nukleárna vojna). Ak v nej dôjde k výpadku elektrického prúdu, tak dokáže „bez šťavy“ fungovať ďalších dvesto rokov.

Zamrznuté vstupné dvere do komplexu. Zdroj: YoutTube/CNN

Sýrske prvenstvo

„Tento bunker je záložný plán záložného plánu,“ vysvetľuje Cierra Martin, hovorkyňa organizácie Crop Trust, ktorá komplex riadi. Projekt sponzoruje Nórsko, ale aj ďalšie nadácie z celého sveta. Vklady semien do svalbardskej úschovne sa robia dvakrát ročne. „Takéto vklady sa udejú zrejme v marci a v máji budúceho roku,“ upresnila hovorkyňa.

Výber semien z botanického skladu je možný len v ojedinelých prípadoch. Túto možnosť využila Sýria (historicky po prvýkrát) v septembri v roku 2015. V krajine zúril hladomor a z 325 druhov si vzali 130. K „výpožičke“ došlo na základe žiadosti Centra pre poľnohospodársky výskum v suchých oblastiach (ICARDA). Vedenie organizácie do roku 2012 sídlilo v sýrskom Aleppe. Pod hrozbou vojny bolo nútené sa presťahovať do Bejrútu.

Botanický sklad Svaldbard Global Seed Vault vybudovali v roku 2008. Zdroj: YouTube/CNN

Návšteva z OSN

Sivý betónový vstup do komplexu nájdete neďaleko hlavného mesta Svalbardu-Longyearbyenu a dokonalo zapadá do severskej divočiny. „Návštevníci sa na bunker pozerajú ako na nejakú vec z Jamesa Bonda,“ prirovnáva Michael Koch zo spoločnosti Global Crop Diversity Trust, ktorý má na starosti lodné zásielky.

Medzi návštevníkmi netradičného skladu sa nájdu aj mená amerických senátorov či generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. Prístup verejnosti do svalbardského komplexu nie je vôbec ľahký. Sklad dokonca nemá ani stálych zamestnancov či spolupracovníkov. O netradičnom podzemnom komplexe informoval portál Daily Mail

V zariadení by sa malo nachádzať približne 860-tisíc vzoriek semien. Zdroj: YouTube/CNN

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pk

Ďalšie články z rubriky

Šéfredaktor Bárdy: Kočner sa Kuciakovi vyhrážal. Určite mal motív na jeho vraždu

12:41 Šéfredaktor Bárdy: Kočner sa Kuciakovi vyhrážal. Určite mal motív na jeho vraždu

Novinár Ján Kuciak výrazne ohrozoval beztrestnosť a biznis Mariana Kočnera za približne 100 miliónov…