Nižšie dôchodky? Vyššie odvody? Stropovanie dôchodkového veku môže mať aj takéto dopady, varuje Most-Híd

3. 12. 2018 0:00

Štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ivan Švejna (Most-Híd) tvrdí, že jeho kolegovia z koaličného Mostu-Híd sú proti tomu, aby bol vek odchodu do dôchodku ústavne "zastropovaný". Uviedol to v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Nižšie dôchodky? Vyššie odvody? Stropovanie dôchodkového veku môže mať aj takéto dopady, varuje Most-Híd
Foto: TASR
Popis: Seniori - ilustračná snímka
reklama

"My sme ako strana proti tomu, aby takýto parameter bol v ústavnom zákone. Nikde vo svete to nie je... Ak sa príjme takýto ústavný zákon, tak o necelých 30 rokov bude menej prispievateľov ako seniorov," priblížil Švejna s tým, že to bude znamenať "veľký problém". Buď budú musieť podľa jeho slov klesnúť dôchodky, alebo sa musia zvýšiť odvody.

Ing. Ivan Švejna

  • MOST-HÍD
  • poslanec mestského zastupiteľstva

Švejna poukázal aj na to, že počet seniorov sa za posledných 18 rokov zvýšil o tretinu. "Ak sa prijme takýto zákon, v roku 2024 pribudne 100.000 nových seniorov," pripomenul. Zdôraznil tiež, že všetci odborníci, ktorí sa v problematike dôchodkového systému vyznajú, sa tiež zhodujú, že "dôchodkový vek" do ústavy nepatrí. Podľa Švejnu na to poukazujú aj moderné odbory.

Poslanec Národnej rady (NR) SR Erik Tomáš (Smer-SD) zdôraznil, že Smer-SD, ktorý zákon predkladá do parlamentu, trvá na tom, že ľudia nemôžu odchádzať "v neprimerane vysokom veku do dôchodku". Pripomenul, že odborári vyzbierali na petíciu pre prípadné referendum k tejto otázke 227.000 podpisov. "Ak sa na to budeme pozerať len cez tabuľky, no tak potom presne dospejeme k takým záverom, o ktorých hovorí pán Švejna," uviedol v diskusii. Prioritou podľa Tomáša ostáva zmena ústavy. Smer-SD je podľa Tomáša ochotný podporiť aj prípadné referendum.

Poslanec NR SR Boris Kollár (Sme rodina) tvrdí, že referendum bude "brať peniaze". "Treba si uvedomiť, že sa nesmieme nechať zastrašiť, že nebude mať kto na dôchodcov robiť. My musíme tu a teraz podporiť rodiny," tvrdí Kollár. Riešenie vidí v raste populačnej krivky. Podľa opozičného poslanca by sa mali prijať opatrenia ako znižovanie daní pri určitom počte detí alebo novomanželské pôžičky. 

Mgr. Boris Kollár

  • SME RODINA - Boris Kollár
  • predseda Národnej rady

Poslanec NR SR a predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič mieni, že rozumné by bolo, keby sa ľudia po odpracovaní 40 rokov mohli dobrovoľne rozhodnúť, kedy pôjdu do dôchodku. Takáto možnosť je podľa Matoviča "oveľa spravodlivejšia". Rada pre rozpočtovú zodpovednosť sa podľa opozičného poslanca o tejto možnosti vyjadrila ako "o oveľa lepšej". 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Predstava osady obtiahnutej policajnou páskou? Hrozné! Poslanec Ledecký nedokáže stráviť tvrdé opatrenia

15:55 Predstava osady obtiahnutej policajnou páskou? Hrozné! Poslanec Ledecký nedokáže stráviť tvrdé opatrenia

Poslanec Národnej rady (NR) SR Vladimír Ledecký (Za ľudí) hovorí, že nedokáže stráviť predstavu o ró…