Niektorí smeráci si chcú viac uzurpovať RTVS, hovorí o voľbe šéfa rozhlasotelevízie politológ Grigorij Mesežnikov

20.6.2017 6:00

Poslanci sa pokúsia dnes zvoliť v druhom kole riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska. Do finále postúpili súčasný šéf Václav Mika a riaditeľ TASR Jaroslav Rezník. Čo hovorí o pozadí voľby politológ Grigorij Mesežnikov?

Niektorí smeráci si chcú viac uzurpovať RTVS, hovorí o voľbe šéfa rozhlasotelevízie politológ Grigorij Mesežnikov
Foto: TASR
Popis: Kandidáti na šéfa RTVS, ktorí postúpili do druhého kola tajnej voľby, Jaroslav Rezník a Václav Mika (vpravo)

Fotogaléria: - Tajná voľba riaditeľa RTVS

Poslanec Jozef Viskupič (OĽaNO-NOVA) a vpravo pred...
Tajné hlasovanie NR SR o generálnom riaditeľovi RT...
Tajné hlasovanie NR SR o generálnom riaditeľovi RT...
Vľavo podpredseda NR SR Béla Bugár (Most-Híd) a vp...
Poslanci NR SR počas tajného hlasovania o novom ge...
Poslanci NR SR počas tajného hlasovania o novom ge...
Čo je pre vás väčšie prekvapenie: že Jaroslavovi Rezníkovi ušlo zvolenie hneď v prvom kole len o jeden hlas alebo zloženie dvojice pre druhé kolo Rezník – Václav Mika?
 
Skôr to prvé. Pôvodná pozícia strany Most-Híd bola, že Rezníka nepodporia. Nebol to predmet dohody v koalícii. Ale podľa toho, ako sa hlasovalo, sa ukázalo, že časť poslaneckého klubu Most-Híd zahlasovala za Rezníka už v prvej voľbe. Voľba síce bola tajná, ale pre mňa to bolo prekvapenie, že získal až toľko hlasov. Zrejme s veľkou pravdepodobnosťou práve s podporou bugárovcov.
 
Čím si vysvetľujete túto zmenu v postoji tejto koaličnej strany?
 
Je to jednoznačné. Išlo im o to, aby zabránili zvoleniu Rezníka hlasmi kotlebovcov. Zistili, že iná možnosť v koalícii je menej priechodná a chceli sa vyhnúť tomu, aby s koalíciou hlasoval Kotleba. V tejto situácii je lepšie riešenie zvoliť Rezníka, ktorý bol pôvodne pre jednu stranu neprijateľný, spoločne, ako s podporou ĽS NS.
 
Nešlo pri dohodách SNS a Most-Híd aj o skúšku svalov v koalícii, že kto dokáže viac presadiť svoj zámer?
 
Toto je prekombinovaná možnosť, Mostu ide o to, aby sa koalícia udržala. Má na to zrejme viac dôvodov, ako ich len pre zotrvanie vo vládnej koalícii vidia komentátori. Mostu sa darí v menšinovej politike, maďarsko-slovenské vzťahy sú usporiadané a pre Most je koalícia najlepším variantom. Nepúšťali by sa do takejto skúšky v koalícii.
 
Pred piatimi rokmi získal Rezník dva hlasy. Prečo podľa vás zrazu presvedčil toľko poslancov, navyše po kauze Sputnik? Teda okrem toho, že SNS v tom čase nebola parlamentná strana... 
 
Je iná situácia, iný kontext. Vo vládnej koalícii je iná ponuka, iná situácia je aj v RTVS, ktorá viac spĺňa kritéria verejnoprávnosti, než to bolo v minulosti. Smer je dnes skôr kritický k Mikovi, hoci ako občan vnímam tú situáciu v RTVS ako zlepšenú. Rezník sa svojou víziou, ako by viedol RTVS, viac približuje k predstavám Smeru, samozrejme, aj k SNS. A pre Smer je to dôležité aj z tej stránky, že tým, že si ho ako kandidáta "adoptovali", nepripustí, aby si rozhlasotelevíziu uzurpovala SNS samostatne. Tieto stranícke predstavy a kalkuly však osobne považujem za neprimerané predstave vedenia modernej verejnoprávnej inštitúcie. Myslím si, že by stálo za to pouvažovať o inom spôsobe voľby riaditeľa RTVS. Pán Rezník je naozaj stranícka voľba. Tou bol aj Mika, ale v spravodajstve to nebolo cítiť.
 
Táto situácia je zaujímavá aj z toho hľadiska, že Danko údajne pred prvým kolom hľadal podporu pre Rezníka v Sme rodina a dokonca v Kotlebovej ĽS NS... Nebojíte sa, že sa to môže zopakovať? Že koaličná strana, ktorá bude mať problém presvedčiť partnerov, bude hľadať podporu aj v extrémnej opozícii?
 
SNS je vo svojich postupoch menej vyberavá. Danko už viackrát ukazoval svoju rozpínavosť. Hoci viackrát kotlebovcov označil za fašistickú stranu, tak keď má možnosť posilniť vplyv svojej strany, zrazu by mu už neprekážala podpora od kotlebovcov.
 
Takže nevylučujete to do budúcna?
 
V prípade SNS sa nedá vylúčiť nič.
 
Ako sa to podľa vás skončí: Rezník či Mika?
 
Uvidíme. Ale podľa toho, ako sa posúvajú preferencie v koalícii, zatiaľ to vyzerá tak, že koalícia bude hľadať spoločného kandidáta bez podpory Kotlebu. Čiže asi Rezník.
 
V tom prvom kole vás ešte niečo prekvapilo? Napríklad slabý výsledok pani Ťapákovej alebo výsledok pána Ruttkaya, ktorý bol všeobecne považovaný za spolufavorita?
 
Neprekvapilo ma nič. Mika je stále šéfom RTVS, presvedčil viacerých poslancov, je akcpetovateľný pre veľa poslancov, ja si dokonca myslím, že by mohol byť aj pre Smer. Zdá sa však, že tam prevládli ľudia, ktorí by chceli pevnejšie držať spravodajstvo. Ale domnienka, že za Miku bolo spravodajstvo opozičné, je len prázdna legenda. To spravodajstvo bolo vyvážené. Smer je vládna strana, je tam asi zostatok takého uzurpčného prístupu.
 
Voľby sú tajné, do akej miery to hrá rolu pre druhé kolo?
 
Keď už aj Bugár povedal, že zvažujú Rezníka a dajú sa odhadnúť prístupy niektorých strán, toto v druhom kole nehrá takú rolu, alebo inak povedané, výsledok by sa príliš nelíšil.
 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ľudovít Kusal
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO: Matovič hovorí zvrátených praktikách Glváča, zverejnil 46 správ s Kočnerom

14:31 VIDEO: Matovič hovorí zvrátených praktikách Glváča, zverejnil 46 správ s Kočnerom

Odhalíme zvrátené konanie Martina Glváča, toho času podpredsedu parlamentu za politckú stranu SMER-S…