Niekdajší vplyvný európsky politik naložil Trumpovi. Odstúpenie od iránskej jadrovej dohody je vraj katastrofa

25.5.2018 6:00

Niekdajší nemecký minister zahraničia Joschka Fischer sa obáva vojnového konfliktu s Iránom a vyčíta Donaldovi Trumpovi, že odstúpil od jadrovej dohody. Americký prezident podľa jeho názoru ničí svetový poriadok, ktorý vybudovali jeho predchodcovia.

Niekdajší vplyvný európsky politik naložil Trumpovi. Odstúpenie od iránskej jadrovej dohody je vraj katastrofa
Foto: TASR
Popis: Joschka Fischer

„Osobne nechápem, prečo to americký prezident urobil. Odstúpenie od jadrovej dohody s Iránom bude mať katastrofálne dôsledky. Oveľa väčšie, než o akých sa píše v aktuálnych komentároch,“ hovorí Fischer, ktorý sa ako jeden z mála vrcholných európskych politikov staval v roku 2003 rezervovane k vstupu do Iraku. Dnes je však situácia ešte oveľa dramatickejšia. Vystúpením Američanov z dohody sa zvyšuje nebezpečenstvo vojenského konfliktu medzi Izraelom a Iránom.

Práve inváziu do Iraku považuje Fischer za prapôvod súčasných problémov na Blízkom východe. „K súčasnému zvýšenie vplyvu Iránu v oblasti prispel už v roku 2003 vtedajší americký prezident George W. Bush a americkí neokonzervatívci. K vzostupu Islamského štátu potom prispel kolaps Iraku,“ tvrdí ľavicový nemecký politik, ktorý sa ďalej vyjadruje k súčasným vzťahom medzi Európou a Spojenými štátmi americkými.

„Zažívame novú éru vzájomných vzťahov a úzke transatlantické väzby už nemožno považovať za samozrejmosť. Donald Trump úplne zámerne ničí svetový poriadok, ktorý vybudovali jeho predchodcovia,“ konštatuje autor nedávno vydanej knihy The Descent of the West. Fischer na jej stránkach okrem iného píše, že vplyv Západu sa postupne znižuje. „A okrem iného môže za tento stav predovšetkým oslabenie transatlantických väzieb.“

Hoci je Fischer za pokračovanie jadrovej dohody s Iránom, neverí, že by mohla fungovať bez Spojených štátov. „Iránsky minister zahraničia a európski predstavitelia síce tento týždeň avizovali, že majú záujem ďalej pokračovať, ale veľmi ružovo by som to nevidel. Nedokážem si predstaviť, že by to mohlo fungovať bez Američanov. Mnohé nemecké spoločnosti sú závislé od amerického trhu. Staviam sa veľmi skepticky k tomu, že by dohoda mohla ďalej fungovať.“

Ale aj napriek kritike Trumpa Fischer pripúšťa, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu mal pravdu, keď obvinil na základe predložených dôkazov od tajnej služby Mosad Irán z klamstiev o jeho jadrovom programe. „V podstate však nepovedal nič nové. Už dávno vieme o tom, že Teherán chce vlastniť jadrovú bombu. Napokon Iránci nie sú ani zďaleka jediní. O to isté sa usiluje Saudská Arábia aj Turecko a civilný jadrový program nájdete aj v iných krajinách Blízkeho východu,“ uzatvára Fischer.

Benjamin Netanjahu

Benjamin Netanjahu Zdroj: TASR

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Saková a Lučanský by mali vysvetliť prepojenia polície s Bödörom, tvrdí OĽaNO

18:27 Saková a Lučanský by mali vysvetliť prepojenia polície s Bödörom, tvrdí OĽaNO

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) a policajný prezident Milan Lučanský by mali vysvetliť pre…