Nie Korán, ale chudoba môže za extrémne násilie. Pozrite sa na Afriku

    0
    Boko Haram (Autor: repro foto Youtube)

    Nestabilita na jednom konci sveta môže znamenať vojnu na opačnom. No bez mediálnej pozornosti. Upozornil na to Matúš Krčmárik vo svojom komentári v denníku Sme.

    Keď kresťania masakrujú moslimov

    Aj kresťania dokážu bojovať medzi sebou. Dôkazom je Južný Sudán, v ktorom miestne kmene bojujú proti sebe. Pritom takmer všetci v tejto krajine sa hlásia ku kresťanstvu. „V tomto prípade ide o kombináciu prostredia, kde sú zbrane príliš dostupné, ľudia až príliš málo vzdelaní, príliš navyknutí bojovať a podmienky na život sú natoľko zlé, že vojna sa pre mnohých zdá prijateľnou alternatívou,“ šípi príčiny Krčmárik. Okrem toho k tomu prispievajú aj lídri dvoch frakcií, ktorí sú ochotní to zneužiť.

    Iným príkladom je Nigéria, kde sa konflikt rozhorel v situácii, keď jedna časť prosperuje vďaka rope, no druhá, čiže sever, je stále zaostalá. A tu „úraduje“ aj extrémna a brutálna organizácia Boko Haram. „Násilie nevyvoláva Korán, ale chudoba a ľudia, ktorí ho vyvolať chcú,“ vysvetlil komentátor. Pre ilustráciu, násilie v Stredoafrickej republike páchajú proti moslimom kresťanské milície a prevažná časť obetí Islamského štátu je moslimského vyznania.

    Náš pohľad sa tak podľa neho nemôže zredukovať len na konflikt radikálnych islamistov s Európou, lebo tak vytlačíme na okraj spoločnosti a záujmu 1,6 miliardy ľudí, ktorí nie sú takí odlišní, ako si niekedy ľudia u nás myslia. „A ujdú nám skutočné príčiny krvavých konfliktov,“ upozornil.

    - Reklama -