Nie Korán, ale chudoba môže za extrémne násilie. Pozrite sa na Afriku

4. 1. 2016 8:45

Konflikty, ktoré sa dejú vo svete, nemusia byť len nábožensky orientované. V skutočnosti bolo napríklad počas rokov 2011 až 2014 zo 746 teroristických útokov v Európe len osem nábožensky motivovaných. Upozorňuje na to vo svojom komentári Matúš Krčmárik, ktorý priblížil situáciu v Afrike.

Nie Korán, ale chudoba môže za extrémne násilie. Pozrite sa na Afriku
Foto: repro foto Youtube
Popis: Boko Haram
reklama

Nestabilita na jednom konci sveta môže znamenať vojnu na opačnom. No bez mediálnej pozornosti. Upozornil na to Matúš Krčmárik vo svojom komentári v denníku Sme.

Keď kresťania masakrujú moslimov

Aj kresťania dokážu bojovať medzi sebou. Dôkazom je Južný Sudán, v ktorom miestne kmene bojujú proti sebe. Pritom takmer všetci v tejto krajine sa hlásia ku kresťanstvu. „V tomto prípade ide o kombináciu prostredia, kde sú zbrane príliš dostupné, ľudia až príliš málo vzdelaní, príliš navyknutí bojovať a podmienky na život sú natoľko zlé, že vojna sa pre mnohých zdá prijateľnou alternatívou,“ šípi príčiny Krčmárik. Okrem toho k tomu prispievajú aj lídri dvoch frakcií, ktorí sú ochotní to zneužiť.

Iným príkladom je Nigéria, kde sa konflikt rozhorel v situácii, keď jedna časť prosperuje vďaka rope, no druhá, čiže sever, je stále zaostalá. A tu „úraduje“ aj extrémna a brutálna organizácia Boko Haram. „Násilie nevyvoláva Korán, ale chudoba a ľudia, ktorí ho vyvolať chcú,“ vysvetlil komentátor. Pre ilustráciu, násilie v Stredoafrickej republike páchajú proti moslimom kresťanské milície a prevažná časť obetí Islamského štátu je moslimského vyznania.

Náš pohľad sa tak podľa neho nemôže zredukovať len na konflikt radikálnych islamistov s Európou, lebo tak vytlačíme na okraj spoločnosti a záujmu 1,6 miliardy ľudí, ktorí nie sú takí odlišní, ako si niekedy ľudia u nás myslia. „A ujdú nám skutočné príčiny krvavých konfliktov,“ upozornil.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rat
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra skončila stratou pozície premiéra

1:10 Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra skončila stratou pozície premiéra

"Ale vôbec im nejde o transparentného prokurátora! Táto zmena, tak ako ju navrhujú, tak je to politi…