Nezneisťujte občanov! Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou reaguje na SaS

19.9.2019 20:49

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) vyzval vo štvrtok opozičnú SaS, aby nechala vyšetrovanie vo veci tendra na stanice zdravotnej záchrannej služby (ZZS) na nezávislé orgány činné v trestnom konaní. Rovnako tiež, aby strana "svojimi výrokmi" nezneisťovala občanov. Reagoval tak na tvrdenia sulíkovcov, že výberové konanie sa uskutočnilo v rozpore so zákonom.

Nezneisťujte občanov! Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou reaguje na SaS
Foto: TASR
Popis: Ilustračná snímka

"Úrad trvá na tom, že predmetné výberové konanie zrealizoval profesionálne, zodpovedne a v súlade so zákonom. Úrad aj v súvislosti s odchodom doterajšieho najväčšieho poskytovateľa ZZS zabezpečil kontinuálne poskytovanie urgentnej zdravotnej starostlivosti na celom území Slovenska," uviedol ÚDZS a dodal, že je nezávislou inštitúciou, ktorá má slúžiť občanom, a nemá byť nástrojom na získavanie politických bodov politikov v predvolebnom období.

Za "absurdné" považuje ÚDZS spájanie činnosti ZZS s odberom tkanív.

"Ide o nezmyselnú konštrukciu, ktorá nemá žiadny vecný ani procesný podklad. Proces výberu vhodného darcu pre účely transplantácie nemá a nemôže mať žiaden súvis s poskytovaním zdravotnej starostlivosti záchranármi ZZS," komentoval s dôvetkom, že na všetky transplantačné aktivity dohliada Národná transplantačná organizácia ako nezávislá inštitúcia zriadená Ministerstvom zdravotníctva (MZ) SR.

Ministerstvo uviedlo, že do budúcna zvažuje zmenu legislatívy, aby sa nezopakovala súčasná situácia s tendrom na licencie pre záchranky. Ministerka tiež prízvukovala, že aktuálne nemá kompetenciu zrušiť stále neukončenú súťaž.

Opozičná strana SaS Kalavskú vyzvala, aby navrhla odvolanie šéfa ÚDZS Tomáša Haška. Dôvodom je jeho správanie sa pri prieskume, ktorým mali poslanci Národnej rady (NR) SR preveriť tender na záchranky.

ĽSNS na Haška podala na Generálnu prokuratúru (GP) SR sťažnosť.

Prieskum podľa poslancov nič neobjasnil, pretože Haško v utorok (17. 9.) odmietol poslancom sprístupniť dokumenty, ktoré boli potrebné na jeho realizáciu. ÚDZS tvrdí, že bol voči poslancom maximálne súčinný.

Šéf výboru Štefan Zelník (SNS) a podpredseda výboru Marek Krajčí (OĽaNO) uviedli, že rozhodnutie nezverejniť údaje dajú preveriť právnemu oddeleniu NR SR.

Dôvodom pochybností okolo tendra sú informácie denníka Sme o prepojeniach členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu v tendri LSE - Life Star Emergency.

Haško na minulotýždňovom mimoriadnom zasadnutí výboru odmietol zaujatosť členov komisie. Trval na tom, že tender bol v súlade s príslušnou legislatívou. Ministerstvo vo veci dalo podnet na GP SR vo veci prešetrenia prípadu.

Ten bude riešiť Krajská prokuratúra (KP) v Bratislave.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pellegrini: Danko nech sa stará hlavne o svoje rezorty a nekomentuje naše

19:35 Pellegrini: Danko nech sa stará hlavne o svoje rezorty a nekomentuje naše

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) odporúča predsedovi parlamentu a SNS Andrejovi Dankovi, aby venov…