Neziskovky vs. rodičia? Smer chce dať ľuďom na výber, komu dajú 2 % daní. Útok na tretí sektor, zaznieva z opozície

25. 11. 2018 10:00

Smer – SD prichádza s návrhom, aby ľudia mohli každoročne venovať 2 % svojich daní nielen neziskovým organizáciám, ale aj vlastným rodičom. Podľa časti opozície ide o populistické opatrenie a ďalší prípad boja Roberta Fica s neziskovkami.

Neziskovky vs. rodičia? Smer chce dať ľuďom na výber, komu dajú 2 % daní. Útok na tretí sektor, zaznieva z opozície
Foto: TASR
Popis: Poslanec NR SR Erik Tomáš (Smer-SD)
Vládna strana Smer  –  SD uvažuje nad opatrením, vďaka ktorému by mali ľudia možnosť každoročne poukázať časť svojich odvedených daní vlastným rodičom. V súčasnosti existuje možnosť venovať každý rok 2 % dane z príjmu neziskovým organizáciám, práve túto možnosť chcú v Smere rozšíriť aj na rodičov. Avizoval to predseda strany Robert Fico v rozhovore pre český týždenník.

Poslanec Smer  –  SD Erik Tomáš hovorí, že o takomto opatrení sa v strane diskutovalo už dlhšie. „Tento nápad vznikol ešte v čase, keď Robert Fico zastával post premiéra. Zaoberáme sa touto možnosťou už dlho. Ale vyžaduje si to ešte širšiu diskusiu aj s ministerstvom financií či sociálnymi partnermi,“ priblížil Tomáš, v akom štádiu je realizácia opatrenia.

Smer chce opatrením podľa Tomášových slov primárne dosiahnuť posilnenie medzigeneračnej solidarity. Podľa Fica však zároveň tento krok prispeje k väčšej transparentnosti financovania mimovládnych organizácií. „Potom sa ukáže, akú podporu a dôveru tie neziskovky skutočne majú, kto im bude skutočne ochotný prispieť zo svojho,“ vysvetlil Fico. 

Predseda Smer  –  SD Robert Fico Autor: DF

Tomáš hovorí, že opatrenie sa bude týkať zrejme najmä dôchodcov. „Väčšina mladých ľudí začína pracovať v čase, keď už sú ich rodičia v dôchodkovom veku alebo blízko dôchodkového veku. Dotkne sa to teda predovšetkým našich seniorov,“ priblížil. 

„Keďže napriek viacerým opatreniam, ktoré sme prijali, dôchodky stále nie sú uspokojivé, tak aj toto môže byť jeden z nástrojov, ako si dôchodcovia môžu finančne prilepšiť,“ myslí si Tomáš. Na otázku Parlamentných Listov, či dnes využíva možnosť venovať 2 % svojich daní neziskovým organizáciám, odpovedal poslanec Smeru kladne. „Áno, využívam. Priznám sa, že nie vždy som to stihol, ale napríklad naposledy som venoval svoje 2 % Únii žien,“ podelil sa aj o to, kam konkrétne časť jeho daní putovala. Keď však v budúcnosti bude realitou možnosť venovať tieto peniaze rodičom, určite ju podľa vlastných slov využije. „Keďže tento nápad presadzujem, určite by som takúto možnosť využil,“ zhrnul. 

Odmietol zároveň, že by nové opatrenie malo byť útokom na tretí sektor. „V žiadnom prípade nejde o útok na tretí sektor. V zákone by sa zachovala možnosť darovať 2 % z dane mimovládnym organizáciám, len by pribudla aj možnosť venovať ich rodičom. Očakávam širokú a zaujimavú diskusiu o tejto téme,“ uzavrel poslanec. 

Poslanec Smer u  SD Erik Tomáš Zdroj: TASR

Dobré opatrenie alebo útok na neziskovky?

Peter Pčolinský z hnutia Sme rodina takéto opatrenie z dielne Smeru kvituje. „Toto je opatrenie, o ktorom sme sa my v hnutí rozprávali už skôr. Chceli sme navrhnúť, aby prijímateľom 2 % mohli byť aj poberatelia starobného a vdovského dôchodku. Aby sa všetci pracujúci mohli rozhodnúť, či svoje 2 % dajú rodičom, alebo teda nejakej neziskovke,“ priblížil poslanec. Za Sme rodina zároveň vyhlásil, že vládne opatrenie sú v hnutí pripravení podporiť. „Takýto návrh určite podporíme, lebo je v súlade s našou takpovediac prorodinnou politikou,“ vysvetľuje. 

Pčolinský využíva podľa vlastných slov možnosť venovať 2 % neziskovým organizáciám každý rok. „Väčšinou dávam jednému dievčatku, ktoré trpí chorobou, ktorou som aj ja sám v detstve prešiel. Takže moje 2 % idú každý rok tam,“ priblížil poslanec. Ak by bola možnosť venovať časť daní svojim rodičom, respektíve príbuzným, využil by ju. „Ak by bola možnosť venovať poberateľom starobného dôchodku, určite by som v súčasnosti venoval tieto percentá svojej babke, neskôr mame. Považujem toto opatrenie za dobrý nápad."

Poslanec Sme rodina Peter Pčolinský Autor: DF

Mgr. Peter Pčolinský

  • SME RODINA - Boris Kollár
  • Začínam mať pocit, že Hlina je posadnutý... :-)
  • poslanec

Podpredsedníčka parlamentu a poslankyňa SaS Lucia Nicholsonová sa v názore na smerácke opatrenie so svojím opozičným kolegom rozchádza. „Smer sa mal v prvom rade snažiť za tých 12 rokov, čo bol vo vláde, aby ľudia mali také dôchodky, aby deti nemuseli zachraňovať svojich rodičov. To bola ich povinnosť,“ myslí si saskárka. Súčasná situácia s dôchodkami je podľa nej zrkadlom rozkrádania a zásahov do penzijného systému zo strany Ficovej vlády.

„Deti musia zachraňovať rodičov? Takto by to v právnom štáte byť nemalo. Ďalšia vec je, že Fico robí také veci ako zastropovanie dôchodkového veku, čo podľa upozornení ekonómov reálne ešte dôchodky zníži,“ varuje poslankyňa. „Toto nie, toto je vyslovene populistické opatrenie. Mali 12 rokov na to, aby nastavili dôchodky tak, aby rodičia-penzisti neboli odkázaní len na pomoc vlastných detí,“ reaguje Nicholsonová na avizované opatrenie Smeru.

Podpredsedníčka Národnej rady SR a poslankyňa SaS Lucia Nicholsonová Autor: DF

Súčasnú možnosť venovať časť daní neziskovým organizáciám poslankyňa využíva pravidelne. „Pravidelne venujem túto sumu neziskovej organizácii Plamienok, ktorá sa venuje poskytovaniu starostlivosti zomierajúcim deťom. Robím to preto, že chcem takýmto spôsobom pomôcť,“ približuje.

Možnosť venovať tieto percentá rodičom vníma podpredsedníčka národnej rady ako akýsi boj Roberta Fica proti neziskovkám, pretože zavedením tohto opatrenia by podľa nej v každom prípade ubudlo z prostriedkov, ktoré ľudia dnes venujú týmto organizáciám. „On (Fico  –  pozn. red.) to nazýva, že pomáha starým ľuďom, ale v skutočnosti len chce, aby to, čo on ukradol, za neho zaplatili deti svojim rodičom. Toto nie je seriózne opatrenie,“ uzavrela poslankyňa s tým, že ak by aj bola možnosť venovať časť z odvedených daní rodičom, naďalej chce svoje 2 % venovať neziskovkám.

Neziskovky vs. rodičia? Takto nie

Poslanec OĽaNO Eduard Heger je presvedčený, že budovanie medzigeneračnej solidarity je dobré a dôležité, no zároveň rovnako ako Nicholsonová aj on vníma možné ohrozenie tretieho sektora, ktoré môže z opatrenia Smeru vyplývať. „Medzigeneračná solidarita ako filozofia je niečo, čo razíme aj my v OĽaNO. Určite sa treba týmto smerom zamýšľať viac, my už pracujeme na riešeniach. Dá sa teda povedať, že v Smere sa snažia chytiť rozbehnutý vlak. Tie 2 % môžu byť zaujímavá myšlienka, no určite sa treba pozrieť na konkrétne znenie,“ hovorí opozičný poslanec.

Podrobnosti avizovaného návrhu budú podľa Hegera veľmi dôležité. „Uvidíme, ako to zadefinujú. Oni (Smer  SD  pozn. red.) niekedy urobia veľký marketing a potom to v skutočnosti tak skomplikujú, že opatrenie je reálne nepoužiteľné,“ upozorňuje s tým, že od konkrétneho znenia bude závisieť aj to, či tento návrh hnutie OĽaNO podporí. „Povedať len, že dáme možnosť venovať rodičom 2 % daní, je podľa mňa veľmi prvoplánové,“ myslí si.

Poslanec OĽaNO Eduard Heger Autor: DF

Dnešnú možnosť venovať 2 % neziskovým organizáciám využíva Heger podľa vlastných slov veľmi cielene a podporuje touto cestou tretí sektor. S tým, aby existovala pre ľudí možnosť rozhodnúť sa medzi neziskovkami a vlastnými rodičmi, však nesúhlasí. „Potom by toto opatrenie celkom určite išlo na úkor tretieho sektora. Takto by ten mechanizmus nemal vyzerať, že buď-alebo. Potom ide o útok na tretí sektor,“ súhlasí de facto s Nicholsonovou.

Ak by možnosť venovať rodičom 2 % bola vytvorená nezávisle od možnosti venovať časť daní neziskovkám, Heger by so zavedením takéhoto opatrenia v závislosti od konkrétnych detailov realizácie súhlasil. Ak však má byť otázka postavená tak, že ľudia si budú vyberať medzi týmito dvoma možnosťami, poslanec opatrenie nepovažuje za dobré. „S istotou viem povedať, že ak to má ísť na úkor neziskových organizácií, nie je to správna cesta. Ľudí takto Smer postaví pred ťažkú voľbu a je jasné, že rodina vyhrá. Treba ale myslieť na to, že tretí sektor tu v spoločnosti zohráva dôležitú rolu a pomáha v mnohých sociálnych oblastiach a takto by išiel na druhú koľaj,“ zhrnul poslanec Obyčajných. 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Dominik Földes
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Smerák Tomáš: Mám rešpekt k prezidentskému úradu, ale to ešte neznamená, že Čaputová je nedotknuteľná

17:29 Smerák Tomáš: Mám rešpekt k prezidentskému úradu, ale to ešte neznamená, že Čaputová je nedotknuteľná

Poslanec Národnej rady (NR) SR Erik Tomáš (Smer-SD) tvrdí, že politici majú právo vyjadriť sa k prez…