Neziskovkárka, ktorá priviezla utečencov, chce žalovať Salviniho. Nie je vraj žiadna pirátka

10. 7. 2019 6:00

Na konci júna server britského denníka The Telegraph informoval o zadržaní 31-ročnej kapitánky lode Sea-Watch 3 Caroly Racketeovej. Z mora zachránila niekoľko desiatok migrantov, ktorí sa chceli dostať z Afriky do EÚ. Taliansky minister vnútra Matteo Salvini označil nemeckú kapitánku za pirátku a tým ju poriadne nahneval. Nahneval ju dokonca tak, že sa rozhodla talianskeho ministra vnútra zažalovať.

Neziskovkárka, ktorá priviezla utečencov, chce žalovať Salviniho. Nie je vraj žiadna pirátka
Foto: TASR
Popis: Carola Racketeová máva pred policajným autom
reklama

Server nemeckého denníka Bild napísal, že Carola Rocketeová bola sklamaná zo správania štátov, ktoré odmietli prijať žiadateľov o azyl, ktorých vylovila z mora „kdesi“ medzi pobrežím Afriky a Európou. Sklamaná vraj bola aj z reakcie nemeckého ministra vnútra Horsta Seehofera, ktorý sa ihneď kladne nevyjadril k zámeru niekoľkých nemeckých miest žiadateľov o azyl prijať.

Zarazilo ju vraj aj vyjadrovanie talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho, ktorý ju označil za pirátku. „Prekvapilo ma, aký bol osobný. Jeho spôsob vyjadrovania je neúctivý. To nie je u vrcholného politika vhodné,“ uviedla kapitánka lode neziskovej organizácie. „Už sme pripravili žalobu (proti ministrovi Salvinimu),“ podotkol advokát kapitánky Alessandro Gamberini pre Radio Cusano Campus.

Matteo Salvini

Matteo Salvini  Zdroj: TASR

Nemecká kapitánka priviezla do talianskeho prístavu na ostrove Lampedusa štyridsať žiadateľov o azyl, pričom to urobila proti vôli talianskych úradov a navzdory tomu, že sa ju pokúsili zadržať lode talianskej pobrežnej stráže. Carolu Racketeovú krátko po príchode do prístavu zadržali a skončila v domácom väzení, po štyroch dňoch ju však z domáceho väzenia prepustili. Taliansky súd totiž konštatoval, že žena nespáchala trestný čin, ale zachovala sa tak, ako sa patrí, keď niekoľkým desiatkam osôb zachránila život.

Celý článok si môžete v nemčine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…