Nezamestnanosť klesla pod päť percent. Vývoj nepotvrdzuje signály, že nastáva kríza, tvrdí Richter

20.8.2019 17:59

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v júli tohto roka úroveň 4,97 %. V porovnaní s júnom 2019 sa nezmenila, medziročne sa znížila o 0,50 percentuálneho bodu (p. b.) Vyplýva to z najnovšie zverejnených údajov Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR).

Nezamestnanosť klesla pod päť percent. Vývoj nepotvrdzuje signály, že nastáva kríza, tvrdí Richter
Foto: TASR
Popis: Ján Richter prichádza na výjazdové rokovanie vlády Slovenskej republiky v Revúcej 12. februára 2019.

Miera evidovanej nezamestnanosti

Stav disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol ku koncu siedmeho mesiaca tohto roka 136.973 osôb. "Medzimesačne stav vzrástol o 347 osôb, medziročne sa znížil o 13.295, čo je o 8,85 % osôb menej," vyčíslil v utorok generálny riaditeľ ÚPSVR Marián Valentovič.

Miera evidovanej nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahla v júli tohto roka 6,07 %. "Medzimesačne vzrástla o 0,03 p. b., medziročne sa znížila o 0,53 p. b.," spresnil Valentovič.

Stav celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahol v siedmom mesiaci tohto roka 167.357 osôb. Medzimesačne vzrástol o 1345 osôb. "Medziročne sa stav znížil o 13.965 osôb, čo je o 7,70 % menej," doplnil šéf ÚPSVR.

V júli tohto roka bol medzimesačný pokles miery evidovanej nezamestnanosti zaznamenaný v štyroch krajoch, najvýraznejšie v Košickom. Rovnako v štyroch krajoch bol zaznamenaný medzimesačný nárast, najvýraznejšie v Bratislavskom kraji.

Ku koncu júla bolo na úradoch práce voľných 93.866 pracovných miest. Medzimesačne počet voľných miest vzrástol o 446 miest. Najviac pracovných miest bolo v Bratislavskom kraji, najmenej ich bolo v Banskobystrickom kraji.

Nepotvrdili sa signály, že nastáva kríza

Minister práce Ján Richter (Smer-SD) skonštatoval, že je spokojný, že sa na trhu práce v júli neprejavili nejaké veľké negatíva z hľadiska počtu evidovaných nezamestnaných aj z hľadiska zamestnanosti.

"Júl 2019 je úplne porovnateľný s júlom v minulom roku. Vývoj na trhu práce v minulom mesiaci zatiaľ nepotvrdzuje základné signály, ktoré vyslalo ministerstvo financií aj zamestnávatelia, že nastáva kríza," vyhlásil Richter. Síce podotkol, že ekonomický vrchol bol asi dosiahnutý vlani.

JUDr. Ján Richter

  • SMER SD
  • minister práce, sociálnych vecí a rodiny

"Prognóza nejakých krízových rokov sa nedá úplne definovať, že by na Slovensku nastávala," doplnil Richter s tým, že cieľom bude udržanie súčasného vývoja nezamestnanosti.

Z evidencie úradov práce pritom ubudli dlhodobo nezamestnaní, medziročne ich z evidencie odišlo 13.282. Spomedzi nezamestnaných nad štyri roky ubudlo medziročne 9000 ľudí. "Tieto čísla sú stále veľmi pozitívne. Bol by som rád, keby pokles pokračoval," dodal Richter.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sulíka dobehla karma. Sľuboval peklo koalícii, má ho vo vlastnej strane, komentuje Hrabko

19:57 Sulíka dobehla karma. Sľuboval peklo koalícii, má ho vo vlastnej strane, komentuje Hrabko

Slová francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, podľa ktorého sa krajiny Európskej únie (EÚ) čoskor…