Nevracajte migrantov, posilnite záchranné kapacity a konštruktívne spolupracujte s mimovládkami, vyzýva komisárka RE štáty EÚ

8. 10. 2019 7:01

Komisárka Rady Európy (RE) pre ľudské práva Dunja Mijatovičová vyzvala EÚ, aby v oblasti migračnej politiky prijímala humánne opatrenia, ktoré zaručia rešpektovanie práv migrantov. Svoju výzvu adresovala ministrom vnútra a spravodlivosti z členských štátov EÚ, ktorí v pondelok a v utorok zasadajú v Luxemburgu.

Nevracajte migrantov, posilnite záchranné kapacity a konštruktívne spolupracujte s mimovládkami, vyzýva komisárka RE štáty EÚ
Foto: TASR
Popis: Ilustračná snímka
reklama

Mijatovičová v správe pre médiá privítala úsilie o vytvorenie dočasného systému premiestňovania migrantov zachránených v Stredozemnom mori.

Návrh príslušnej dohody, na ktorom sa v septembri dohodli Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Malta, patrí medzi rokovacie body dvojdňového zasadnutia ministrov vnútra a spravodlivosti. Podrobnosti návrhu neboli zverejnené.

Mijatovičová zdôraznila, že členské štáty EÚ by nemali zintenzívňovať politiku návratu migrantov na miesta, kde môžu čeliť vážnemu porušovaniu ľudských práv.

Jedným z týchto miest je Líbya, krajina zničená občianskou vojnou, na území ktorej je viacero utečeneckých táborov.

Európska únia podporuje líbyjskú pobrežnú stráž, ktorej úlohou je zachytávať nelegálnych utečencov z rôznych krajín pokúšajúcich sa dostať po mori do Európy.

Líbyjská stráž ich zvyčajne vracia späť do stredísk, kde sú podľa správ OSN obeťami mučenia, nútenej práce, sexuálneho zneužívania a obchodovania s ľuďmi.

"Členské štáty EÚ majú možnosť zabrániť ďalším katastrofickým dôsledkom pre ľudské práva a humanitárne záležitosti a pozastaviť akúkoľvek spoluprácu s líbyjskými orgánmi, ktoré zachytávajú migrantov na mori a vracajú ich do Líbye, kým nenadobudnú účinnosť jasné záruky úplného dodržiavania ľudských práv," uviedla komisárka Rady Európy, organizácie zameranej na ochranu ľudských práv, do ktorej patrí 47 európskych krajín vrátane všetkých členov EÚ.

Podľa Mijatovičovej by EÚ mala posilniť svoje pátracie a záchranné kapacity na mori a konštruktívne spolupracovať s mimovládnymi organizáciami, ktoré sú aktívne v tejto oblasti.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Veľké opatrenia polície počas Veľkej noci. Ako a kde budú kontrolovať dodržiavanie obmedzeného pohybu

13:57 Veľké opatrenia polície počas Veľkej noci. Ako a kde budú kontrolovať dodržiavanie obmedzeného pohybu

Dôvod výnimky z obmedzenia voľného pohybu od 8. do 13. apríla bude musieť každý kontrolovaný občan d…