Neuveriteľné plytvanie. Za konferenciu pre startupistov vyhodil štát viac ako milión. IT-čkári akciu bojkotujú

9.10.2015 15:05

Štátom organizovaná konferencia o startupoch spôsobila na sociálnej sieti rozruch. Dôvodom je astronomická suma, ktorú plánuje štát zaplatiť za túto „vzdelávaciu“ akciu. Napríklad len hlavný rečník Guy Kawasaki dostane 60-tisíc eur. Celkové náklady za 5 dňovú konferenciu by sa mali vyšplhať až na sumu 1 milión 400-tisíc eur. Táto informácia nahnevala slovenských IT-čkárov a rozhodli sa akciu bojkotovať.

Neuveriteľné plytvanie. Za konferenciu pre startupistov vyhodil štát viac ako milión. IT-čkári akciu bojkotujú
Foto: SITA
Popis: Ilustračné foto

Konferencia s názvom TechMatch sa začne v bratislavskej Starej tržnici v pondelok 12. októbra. Počas piatich dní budú na pozvanie štátom založenej agentúry Slovak Business Agency (SBA) prednášať o startupoch úspešní podnikatelia z IT biznisu z celého sveta.

„TechMatch Slovakia 2015 je unikátne celotýždenné podujatie pre startup a inovácie, ktoré prináša do Bratislavy špičky svetovej startup scény a inovácií, investorov a mentorov zo Silicon Valley,“ popýšil sa generálny riaditeľ SBA Branislav Šafárik.

Horibilné sumy

V dohode uzatvorenej medzi objednávateľom, a teda SBA a dodávateľom, sročkou ADOM.M.STUDIO figuruje suma 1 425 712 eur. Keď si túto sumu premeníme na drobné, šesťdesiattisíc eur sa „ujde“ hlavnému rečníkovi Guyovi Kawasakimu. Ostatné financie sú vyčlenené pre mentorov, prednášateľov, zástupcov tlače, blogerov a ďalších. Avšak, keďže sa jedná o rámcovú zmluvu, agentúra nemusí všetky nacenené náklady aj využiť.
Pre mimoriadne vysokú cenu zorganizovali bojkot aj samotní slovenskí startupisti, pre ktorých konferenciu vytvorili. Počet účastníkov bojkotu prekročil dvojtisícovú hranicu užívateľov sociálnej siete.


 

Znechutení startupisti

„Aj keď mi posielali pozvánku, na túto akciu nechcem ísť a nepôjdem ani na jednu časť. Presne pre toto sa štát nemá miešať do podnikania,“ vyjadril sa  riaditeľ spoločnosti Websupport Michal Truban.

„V konferenčnom businesse som už 10 rokov, organizujeme prestížne podujatia od NYC po Dubaj, so zástupcami korporácií, kde CXO (najvyššia úroveň manažérov v organizácii, pozn. red.) z tých najlepších spoločností sa delia o svoje skúsenosti a know-how. Zástupcom korporácií platíme presne 0 eur. Pre CXO je prednášať vecou prestíže, väčšinou sa venujú filantropii a splácajú spoločnosti to, co od nej dostali,“ píše jeden z užívateľov sociálnej siete.

„Navrhujem im tam spustiť startup - Poslanecká/úradnícka stolička so vstavaným paralyzérom. To za ten melón bude stáť,“ navrhol užívateľ Facebooku.  „Odmietol som. To už je ako naozaj ľuďom jedno, kde a načo sa dávajú verejné financie? Som v úzase, ale po Váhostave ma už naozaj nič neprekvapí,“ vyjadril sa ďalší znechutený pozvaný na konferenciu.  

Podľa SBA je všetko v najlepšom poriadku

Šéf SBA Šafárik tvrdí, že konferencia nie je predražená. Ide vraj o rámcovú zmluvu a všetky služby boli transparentne vysúťažené. „Rámcová zmluva, ktorá bola vysúťažená v transparentnom verejnom obstarávaní prostredníctvom Európskeho vestníka verejného obstarávania, a ktorá nebola v procese ani raz spochybnená, stanovuje iba rámcovú cenu. Slovak Business Agency je v tejto súvislosti dohodnutá s asociáciou SAPIE na transparentnom a čestnom vyúčtovaní každého skutočne minutého centu,“ uvádza sa v stanovisku SBA.

Ministerstvo sa nevyjadruje

Jedným zo zakladateľov SBA a zároveň aj partnerom konferencie je Ministerstvo hospodárstva. Rezort však dáva od konferencie ruky preč. „To nie je akcia ministerstva hospodárstva, my sme len jedným z tretinových zakladateľov SBA,“ vyjadrila sa Parlamentnelisty.sk hovorkyňa rezortu Miriam Žiaková.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Veronika Žilková
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Lajčák nekompromisne o V4: Imidž nie je dobrý, nechoďme proti našim záujmom

19:23 Lajčák nekompromisne o V4: Imidž nie je dobrý, nechoďme proti našim záujmom

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák v pondelok povedal, že Slovensko…