Netušia, v čom spočíva problém nedostatku lekárov. Lekárska komora kritizuje návrh Smeru – SD

20. 1. 2020 12:45

Návrh vládneho Smeru-SD, týkajúci sa úhrady nákladov lekárov za štúdium medicíny v prípade, ak odídu do zahraničia, je podľa slov prezidenta Slovenskej lekárskej komory (SLK) Mariana Kollára "celkom zjavným prázdnym predvolebným politickým gestom". Mieni tiež, že je evidentne v rozpore s európskymi pravidlami voľného trhu a pravdepodobne neobstojí ani v otázke ústavnosti.

Netušia, v čom spočíva problém nedostatku lekárov. Lekárska komora kritizuje návrh Smeru – SD
Foto: TASR
Popis: Na snímke prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) MUDr. Marian Kollár
reklama

V Smere – SD netušia, v čom spočíva problém nedostatku lekárov a sestier

"V žiadnom prípade neprinúti, ale hlavne nemotivuje lekárov ostať na Slovensku a našim pacientom nezlepší zdravotnú starostlivosť. Je dôkazom niečoho omnoho závažnejšieho," reagoval Kollár, pričom doplnil, že v Smere-SD pravdepodobne netušia, v čom spočíva problém nedostatku lekárov a sestier, ako aj problém ich pretrvávajúceho odchodu zo Slovenska.

"Naopak, predstavuje návrh, ktorý v žiadnom prípade neponúka systémovú zmenu a riešenie," komentoval s tým, že opatrenia predstaví SLK v prvej polovici februára.

Za odchodom lekárov je nižšie odmeňovanie a zlé pracovné podmienky

Za odchodom lekárov vidí komora nižšie odmeňovanie a nedôstojné pracovné podmienky. "Iba aktivitou našich organizácií sa aspoň čiastočne stabilizovalo odmeňovanie lekárov a tak sa do určitej miery podarilo zmierniť intenzitu ich odchodu do iných krajín. Je však potrebné pripomenúť to, že slovenské zdravotníctvo ešte funguje, je len a len zásluhou a nasadením lekárov i ostatných zdravotníkov, ktorí vytrvali a liečia nás tu na Slovensku," dodal Kollár.

V nemocniciach absentujú starší kolegovia

Lekárske odborové združenie (LOZ) zasa tvrdí, že mladí lekári odchádzajú po skončení štúdia do zahraničia preto, lebo na Slovensku nenájdu voľné miesto, keďže nemocnice pri ich súčasnom financovaní šetria na personáli.

Na snímke predseda LOZ Peter Visolajský. Zdroj: TASR

Dôvodom je tiež podľa predsedu LOZ Petra Visolajského absencia skúsených starších kolegov v nemocniciach, od ktorých by sa mohli učiť. Rovnako si myslí, že pokuta za emigráciu preto problém s nedostatkom lekárov nevyrieši.

Smer – SD ponúka riešenie

Smer-SD v sobotu (18. 1.) uviedol, že v prípade, že sa dostane do vlády aj po februárových parlamentných voľbách, chce presadiť tri základné piliere.

Má ísť o podporu dôchodcov, mladých rodín a riešenie situácie okolo nedostatku lekárov. Robert Fico (Smer-SD) chce s účinnosťou od roku 2020 zaviesť, aby končiaci lekári zo zdravotníckych fakúlt mali dve možnosti.

Buď dostanú šek na 55.000 eur, čo je približne výška ceny ich štúdia počas šiestich rokov, a budú môcť odísť kam chcú, alebo odpracujú na Slovensku desať rokov.

 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kiskovci: So SMEROM si ani nesadneme, vyzvali k tomu aj ostatných

10:04 Kiskovci: So SMEROM si ani nesadneme, vyzvali k tomu aj ostatných

Ak Smer-SD vyhrá februárové parlamentné voľby a dostane poverenie zostaviť vládu, tak strana Za ľudí…