Netanjahu vyzval na užšie vzťahy s Ukrajinou

19.8.2019 21:25

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval v pondelok na užšie vzťahy s Ukrajinou. Urobil tak počas stretnutia s nedávno zvoleným ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve.

Netanjahu vyzval na užšie vzťahy s Ukrajinou
Foto: TASR
Popis: Na snímke sprava ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský a izraelský premiér Benjamin Netanjahu počas tlačovej konferencie v Kyjeve

Podľa analytikov je táto Netanjahuova cesta súčasťou úsilia o upevnenie postavenia jeho strany Likud medzi Izraelčanmi ukrajinského pôvodu pred parlamentnými voľbami, ktoré sa budú konať 17. septembra, uviedla agentúra AFP.

"Môžeme sa chopiť budúcnosti oddelene, ale spoločne nám to môže ísť lepšie," povedal Netanjahu Zelenskému počas prvej návštevy izraelského premiéra na Ukrajine za posledných 20 rokov. Zablahoželal mu k jasnému víťazstvu v aprílových prezidentských voľbách a pozval ho na "skorú" návštevu Izraela.

Netanjahu a Zelenskyj mali tiež v pláne uctiť si pamiatku obetí masakru v rokline Babyn Jar neďaleko Kyjeva. Na sklonku septembra 1941 tam príslušníci síl SS v priebehu dvoch dní zastrelili 33.000 židovských mužov, žien a detí.

Viac ako milión ľudí z Ukrajiny a iných postsovietskych krajín sa presťahovalo do Izraela a tvorí pätinu jeho obyvateľstva. Ukrajina mala pred holokaustom početnú židovskú populáciu v mestách ako napríklad Odesa.

Zelenskyj má židovský pôvod, ale hovorí, že náboženstvo neovplyvňuje jeho politické presvedčenie. Židovský pôvod má aj ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman, pripomína AFP.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Nestrašte ľudí, odkazuje Matovič lídrom opozície. Tu sú moje podmienky vstupu do vlády

16:59 VIDEO Nestrašte ľudí, odkazuje Matovič lídrom opozície. Tu sú moje podmienky vstupu do vlády

Hnutie OĽaNO nepôjde do vlády, ktorá by mala v pláne prijať registrované partnerstvá, adopcie detí p…